DIY - etui z filcu

2 cze 2015

Cześć :)
Był sobie taki wielki kapeć z filcu. Wiecie, taki co to najpierw są w nim wszystkie filcowe kapcie z zestawu, a te jak się zniszczą lądują w koszu i zostaje taki jeden, wielki, nieprzydatny...

Leżał on w mojej szafie jakiś czas, żal było wyrzucić zdrowy kawał filcu, a ja sama nie do końca wiedziałam co z nim zrobić ;) I jednego razu mnie olśniło!

Kupiłam na telefon plastikowe coś, co było z chińskiej fabryki i po włożeniu do tego mojego smartfona... nie można go było naładować, bo otwór na ładowarkę był nietrafiony... Zrobiłam więc sobie etui z kapcia :)


Dzisiaj mam dla Was pierwszy na tym blogu tutorial - kurs krok po kroku. Mam nadzieję, że opisy będą dla Was zrozumiałe. Jeśli macie jakiekolwiek pytania to zachęcam Was do zostawiania ich w komentarzach :) Wszelkie wskazówki dotyczące formy tutoriali i prowadzenia bloga będą przez nas mile widziane - to miejsce jest tworzone dla Was! :)

Potrzebne materiały:
- kawałek filcu
- ostre nożyczki
- mocna igła z szerokim oczkiem
- gruba nić lub mulina
- fakultatywnie: gumka

Czas wykonania: około 30 minut.
Bałagan ? Lekki ;) Filc się "sypie" przy cięciu - nic poza tym :)Krok 1. Jeśli masz nowy kawałek filcu, który chcesz wykorzystać do tego projektu zacznij od kroku drugiego. Jeśli masz do wykorzystania kapeć - odetnij tył, aby wykorzystać niewyszywaną część.


Krok 2. Tego typu etui możesz wykonać dla telefonu, ale również dla tabletu i innego płaskiego przedmiotu o niedużych kształtach. Zacznij od zmierzenia, czy kawałek, który posiadasz ma wystarczającą wysokość oraz długość.

Długość filcu powinna być co najmniej dwukrotnie większa od szerokości przedmiotu (aby filc oplatał przedmiot dookoła). Jeśli etui ma się zamykać "na zakładkę", tak jak u mnie - dolicz również dla niej kilka centymetrów.

Zaplanuj dodatkowe około 0,5 lub 1 cm dla wysokości, aby swobodnie zszyć materiał.

Możesz zaznaczyć flamastrem kształt lub linie cięcia, ale pamiętaj, by zrobić to tylko z jednej strony (aby zaznaczenia nie były widoczne po zszyciu).


Krok 3. Obetnij niepotrzebne kawałki materiału.
U mnie był to kawałek z długości oraz wyrównanie góry i dołu z wysokości.

Krok 4. Zszyj materiał od góry i od dołu. Zacznij od środka (zgięcia), kierując się ku zakładce etui. Na końcu zawiąż ciasny supełek i odetnij niepotrzebny kawałek muliny. Ręczne zszycie filcu powinno zająć Ci nie dłużej, niż 10 minut.

Etui na telefon jest już gotowe! :) Sprawdź, czy dobrze określiłaś wymiary wkładając urządzenie do środka ;)

Póki co  korzystam z wiązania (mój narzeczony się ze mnie śmieje, że zanim wyciągnę telefon to musi dzwonić drugi raz :D), ale w najbliższym czasie będę zamawiać gumki lamówki do innego projektu, wtedy zmienię sposób zamykania etui.

Jeśli zrobisz podobne etui dla swojego smartfona lub tabletu koniecznie pochwal się nim w komentarzach (testujemy disqusa! :)) i wrzuć zdjęcie na naszą stronę na Facebooku! :)