Aranżacja okna cz.1 - Rolety

1 lip 2019

Cześć!
Okna były, są i będą ważna częścią każdej mieszkalnej przestrzeni. Źle "ubrane" mogą ją szpecić.

O czym warto pamiętać przy wybieraniu dodatków:
- w jakim stylu będzie/jest pokój,
- w jakim pomieszczeniu znajduje się okno
- od której strony znajduje się problematyczne okno (od tego zależy ilość światła w pomieszczeniu),
- czy ma pełnić funkcje głownie dekoracyjną

Jeżeli odpowiemy na powyższe pytania zaczyna się zabawa. Na rynku jest niezliczona ilość materiałów do "wykończenia" okna. W tym poście chciałabym skupić się tylko i wyłącznie na roletach.

Rolety dzielimy na jednostronnie rozwijane od góry bądź od dołu oraz tak zwane "plisy" rozwijane obustronnie.

Rolety tekstylne pozwalają na przysłonięcie całego okna bez względu na wymiar okna. Wykonywane są z różnokolorowych materiałów o wielu grubościach i różnym składzie - od tworzyw sztucznych poprzez bawełnę do lnu. W zależności od wzoru mogą być jednolite, w deseń bądź transparentne z ozdobnym wykończeniem, bądź proste.


Jedyną wadą tych rolet jest czyszczenie . Nie można ich prać w pralce. Jedyna znana mi domowa metoda to ściereczka, woda z płynem i jazda :) Strrrasznie nie lubię tego robić!!! Dlatego któregoś razu oddałam je do firmy, która zajmuje się czyszczeniem ultradźwiękami. Cena nie jest wygórowana i raz na rok bądź dwa można sobie na to pozwolić (bo czy trzeba częściej???).


Hitem dla mnie są rolety z nadrukami tzw. fotorolety. Poniżej, macie kilka według mnie ciekawych propozycji zaczynając od kotków do pokoju dziecinnego poprzez wzory geometryczne po abstrakcje.


To byłoby na tyle jeżeli chodzi o gładkie rolety. Fotorolety z chmurami to dla mnie coś pięknego. A która opcja podoba się Wam najbardziej?

Jeszcze chwilkę Was pomęczę :)
Jest jeszcze jeden rodzaj rolet, które według mnie zasługują na szczególna uwagę. To tak zwane "rolety rzymskie". Pełnią funkcję dekoracyjną, jak również ochronną - przed słońcem.
Wykonane z jasnej bawełny bądź lnu pasują do niemal każdego wnętrza.


Dla mnie jest to idealny dodatek - tak, jak śmietanka do kawy :) Potrafią wmieszać się w otoczenie bądź stanowić jego ozdobę.
Obiecuję, że przygotujemy dla Was w najbliższym czasie tutorial jak samemu je zrobić.

Mam nadzieję że fotorolety nie tylko dla mnie okazały się nowością :)

źródło: 1/2/3/4/5/6

tekst by Monika