DIY - Adinkra - grawerowana zawieszka z kamienia

4 lip 2015
Hej hej :)

Ostatnimi czasy powolutku zaspokajam swój głód... ale nie, wcale dużo nie jem :) chodzi o głód wiedzy. Nigdy nie lubiłam historii. Tak wiem, dużo osób mi powie, że "jak to? przecież każdy musi mieć jakieś pojęcie o tym co się działo". Owszem, powinien, ja też mam, ale nie do tego stopnia, że władam datami jak szablą (no dobra tym i tym nie władam :D). Ot co się stało - zaczęły mnie interesować dawne kultury. Oczywiście jestem na samym początku czerpania wiedzy, ale brnę dalej.

Dzisiaj chciałam Wam w paru zdaniach przybliżyć temat symboli ADINKRA, a w praktyce wykorzystamy ją do ozdobienia kamieni.

Adinkra są to tradycyjne rysunki i ikony, pierwotnie stworzone przez Aszanti z Ghany i Gyaman z Wybrzeża Kości Słoniowej w Afryce Zachodniej. Symbole mają funkcję dekoracyjną, są również formą przekazywania tradycyjnych mądrości, aforyzmów i przysłów.Przedstawiają stylizowane przedmioty, zwierzęta, rośliny, wytwory natury oraz figury geometryczne.
Ówcześnie używano około czterystu takich symboli. Aktualnie w powszechnym użytku jest ich od pięćdziesięciu do stu i odgrywają ważną rolę w handlu turystycznym, ceramice, architekturze, rzeźbie, sztuce użytkowej, a nawet w produktach komercyjnych. Do zrobienia wisiorka/zawieszki wykorzystałam małe kamyczki, które przywiozłam jako pamiątkę z wakacji. Stwierdziłam, że skoro są tak ładnie oszlifowane to pora zrobić z nich użytek :)

Z całej kolekcji wybrałam te bardzo płaskie i w miarę o jednolitych kształtach. Co mogę Wam od razu napisać, o czym ja się niestety później przekonałam? Te o jasnych kolorach są dość twarde i trzeba się z nimi bardziej namęczyć, ale efekt końcowy też jest ładny :)

Do grawerowania użyłam Dremel i diamentowe końcówki (są bardzo trwałe).Na wybranych kamieniach cienkopisem lub ołówkiem narysowałam wybrane symbole.
Przy rysowaniu należy wziąć pod uwagę miejsce zawieszenia.Następnie każdy symbol po kolei grawerowałam końcówką zakończoną malutką kulką. Najpierw cały symbol delikatnie, a później na odpowiadającą mi głębokość.


Kamyczki możemy powiesić np. na rzemyku albo wykorzystać do breloka ;)

A tak wygląda efekt końcowy:


A symbole które wybrałam to:

NYANSAPO (węzeł mądrości) - symbolizuje mądrość
TAMFO BEBRE (Wróg usmaży się w jego własnym soku) - symbolizuje ważność uczenia się z przeszłości
ASASE YE DURU (ziemia jest ciężka) - symbolizuje opatrzność, wielką rolę Ziemi w podtrzymywaniu życia
NTESIE MATE MASIE (słyszałem i trzymałem to) - symbolizuje wiedzę i mądrość

Więcej symboli ich znaczeń znajdziecie TU.

Podobają się Wam takie zawieszki?
Jakie symbole zamieścilibyście na swoich wisiorkach?

Pozdrawiam! :)

  wisiorki zrobiła
  i słowa skleiła Ilona