Jak, z czego i dlaczego hamak?

11 sie 2015

Cześć
Od kilku dni Polskę zaszczycają istnie piekielne temperatury. 35, 40°C stopni pamiętam tylko z czasów dzieciństwa, kiedy to lato było latem , jesień jesienią, zima zimą i wiosna też była sobą. Ale dość o przeszłości jestem tu i teraz więc liczy się teraźniejszość!


Producenci prześcigają się w tworzeniu barwnych materiałowych "powietrznych leżanek". Jednak czym różnią się od siebie poszczególne modele? 

Zapraszam na przewodnik - Jak z czego i dlaczego hamak?

Do Europy hamaki trafiły dzięki wyprawom Krzysztofa Kolumba, jako wygodne okrętowe "leżanki". W dzisiejszych czasach zyskały sobie grono zwolenników i nie rzadko zawisają w ogrodowych przestrzeniach.

Myśląc hamak w mojej głowie od razu formuje się kształt otwartego strączka groszku z dwoma ogonkami :) Jednak poszczególne modele różnią się kształtem, wyglądem a także materiałem. 

źródło: https://www.jula.pl/catalog/wypoczynek/aktywnosc-rekreacyjna/meble-plazowe/hamaki/hamak-791139/


Wybierając hamak warto przemyśleć kilka rzeczy:
- jakie obciążenie będzie utrzymywał
-docelowe miejsce, w którym zawiśnie
-rodzaj materiału
-kształt

Wielkość i obciążenie
To jeden z najważniejszych parametrów. Standardowa długość siedziska jednoosobowego to 190 - 220 cm szerokość 90 - 150 cm i waga od 100 - 120 kg. Natomiast hamaki dwuosobowe szerokość- około 160 cm i waga do 180 kg.

Materiał
Do produkcji hamaków najczęściej wykorzystuje się materiały naturalne, wzmocnione poliestrem. 

Bawełna - jest elastyczna, wygodna nie gryząca i wytrzymała. Najlepiej sprawdza się w upalne dni ponieważ jest materiałem "oddychającym".

Nylon - lekkie, syntetyczne, łatwe w utrzymaniu tworzywo. Bardzo lekkie przez co cenione przez osoby podróżujące i nocujące pod "chmurką".

Jedwab spadochronowy - jest mega lekkim, zajmującym niewielka ilość miejsca a przede wszystkim bardzo wytrzymałym materiałem. Posiada właściwości chłodzące przez co nadaje się idealnie do ogrodu i w podróż.

Wełna - Trudniejszy w utrzymaniu. Zaleta jest utrzymywanie ciepła, przez co idealnie nadaje się do wypoczynku w chłodniejsze dni.


Hamaki możemy podzielić na:

Tradycyjne - mocowane za pomocą lin i tutaj moimi faworytami są te pochodzenia brazylijskiego. Piękne bawełniane, wykończone frędzlami które idealnie sprawdza się jako okrycie w chłodniejsze dni.

 źródło: www.whamaku.pl

Mocowane na stelażu - poniższe dwa hamaki są teraz na WYPRZEDAŻY w Jysk. 

źródło: https://jysk.okazjum.pl/gazetka/katalog-jysk-18-03-2015,12419/20/
Hamaki z poprzeczkami - na końcach materiału zamocowane są poprzeczki rozdzielające liny, dzięki czemu hamak ma zawsze te samą szerokość.

źródło: http://jysk.pl/ogrod/hamaki/hamak-bergfink-80x200cm-poli-bawelna

"Hamakowe" fotele - są to po prostu hamaki przeznaczone do pozycji siedzącej. Dla mnie najbardziej wygodne. Ich najważniejszą cecha jest to że nie potrzebna do nich ogrodu wystarczy balkon, bądź jakiś kąt w pokoju.


I na sam koniec...  Kto powiedział że hamak musi zabierać przestrzeń, czasami może on się w niej po prostu zawierać. Tak postanowił wykorzystać nieużywana część biegu schodowego portugalski architekt.

źródło: http://www.bryla.pl/bryla/0,85304.html?tag=portugalia

I co Wy  na to? Odważylibyście się położyć w tej siatce?

Jesteście szczęśliwcami, którzy posiadają hamaki? Ja niestety nie mam gdzie zawiesić, ale na pewno wpisuję hamak na listę swoich życzeń.

zdjęcie główne: http://tryc.pl/2015/06/hamak-material-do-relaksu-2/
tekst by Monika