Shabby Chic - wnętrze z duszą

3 wrz 2015


W dzisiejszych czasach zazwyczaj liczy się "zewnętrze". Często jest ono pozbawione duszy, zimne "betonowe" szaro-bure. Nie twierdzę, że jest to złe czy niewłaściwe. Po prostu już mi się przejadło. Kochałam beton jeszcze zanim stał się tak popularny... Teraz jest on dostępny wszędzie. A zraziłam się chyba po otwarciu Placu Nowy Targ we Wrocławiu. Wielkie betonowe coś... Ale nie o tym dzisiaj.Wnętrze z duszą, to zdecydowanie styl "postarzający"a jeżeli "postarzający" to tylko Shabby Chic. Zapraszam do przeglądu ciekawych - według mnie - inspiracji, dodatków mebli i pomieszczeń.

Na pewno nie jeden z Was doskonale zna ten styl i na pewno jest tyle samo zwolenników ZA jak i Przeciw. Za co go kocham?

Hmm chyba za niedoskonałości. Liczne pęknięcia, zarysowania jak i wady, będące sprzeciwem wobec "zewnętrza". Doba Photoshopa i chirurgii plastycznej jest przerażająca... Wszyscy dążą do idealnego wyglądu. Tafle szklanych elewacji tworzące ogromne lustra, pogłębiając tylko Naszą próżność i skłonność do narcyzmu. Tylko niestety najczęściej w parze z narcyzmem idzie egoizm. Zagalopowałam się w moje filozoficzne kłębki :)

Podobno, styl Shabby Chic po raz pierwszy pojawił się w 1980 roku, w  magazynie "The World of Interiors". Został określony mianem "Sfatygowanego stylu". I na pewno taki jest.

Charakterystyczne barwy to odcienie bieliécrupastelowego różu czy jasnego błękitu. Ostatnio, występują również żółcie i szarości, łamane pastelową lawendą. Cherubinki, serduszka i kwiaty nadają lekką nutkę romantyzmu.

 Meble zdecydowanie wiekowe, zawieszone w czasie. Po cichutku do pokoi zakradają się "Ludwikowskie" fotele i komody na swoich giętkich nogach. Nie brakuje też malutkich toaletek o których marzy nie jedna z Nas. Złocenia pokrywają metalowe elementy. Sfatygowania, meblom nadają liczne przetarte warstwy farby, przenikające się.


źródło: 1. www.ruiduwenquan.com, 2. www.homedit.com/decorating-with-turquoise-furniture-ideas-inspiration/, 3. futuresemail.com/shabby-chic-furniture-for-your-bedroom/cheap-shabby-chic-furniture/

Jeżeli chodzi o dodatki, idealnie sprawdzą się koronkowe firany przewiązane liliową, satynową wstążka, poduszki wykończone błękitną falbanką, wszelkiego rodzaju ramy czy doniczki.

źródło: 1.laurenconrad.com/blog/2012/04/odds-and-ends-five-flower-arranging-tips/, 2. indulgy.com/post/nm4oRJ4T52/cute-curtains-like-the-stylewould-be-good-for-, 3. www.mommyiscoocoo.com/2013/02/all-about-chalk-paint.html

Ważnym elementem są także ściany, które z łatwością można "ucharakteryzować". Tapety w pastelowe pasy bądź motywy flory i fauny, idealnie pokryją każda powierzchnię. Postarzane boazerie, bądź tapety imitujące deski sprawią, że kuchnia czy sypialnia będą wyglądały na zamieszkałe od lat.

Sypialnia w stylu Shabby...

Nie może w niej zabraknąć dużego łóżka, najlepiej z rzeźbionym "zagłowiem" falbaniastej pościeli, czy poduszek. W sypialni najważniejszy jest spokój, romantyzm i nastrój.

źródło: 1. www.lovethispic.com/image/11444/vintage-shabby-chic-bedroom, 2. www.wiibrowser.com/1812b180dcc3d578-modern-shabby-chic-bedroom.html, 3. pl.pinterest.com

Kuchnia...
Kuchnię wypełniają dodatki, malutkie doniczki z wrzosami, zasłonki zamiast drzwiczek w szafkach i postarzane krzesła. Na stołach nie może zabraknąć obrusów w kratkę.

źródło: newmaddecorating.blogspot.com/2015/05/shabby-chic-kitchen-ideas.html

Uważam że, styl Shabby jest bardzo kobiecy, delikatny i romantyczny. Liczne spękania, przetarcia na meblach dodają wnętrzu charakteru, koronkowe zasłony lekkości a kwieciste wazoniki - romantyczności.

Czy macie w sobie odrobinę romantyczności? Co sądzicie o tym stylu?

P.S. Drogie Panie pamiętajcie o tym że to własnie drobne "defekty" nadają nam charakteru !!!

tekst by Monika