Zimowa rezydencja w Tyrolu - Haus Walde

14 sty 2016
Witajcie!

Zima pełną parą tylko śniegu coś brak... Dlatego z Polski zabieram Was do Austrii, do Tyrolu. Miejsce przepiękne, zarówno zimą i latem, oczywiście tym, którzy tam nie byli, region gorąco polecam. Czyste górskie powietrze, świetna atmosfera i cudowne miejsca.


Dom, którego wnętrze chcę pokazać, znajduje się w miejscowości Kitzbuhel w Tyrolu. Znajduje się on w sąsiedztwie typowego dla architektury tego regionu budynku, który niegdyś zamieszkiwał artysta i fotograf Alfons Walde.


Nowy budynek został zaprojektowany przez młodą architekt Monikę Gogl. Odważyła się do budynku z 1920 roku dostawić nowoczesną bryłę - dom ze szkła, stali i kamienia o powierzchni mieszkalnej 290 metrów kwadratowych. Projektantka musiała idealne wpasować się w tyrolski klimat oraz otaczająca przestrzeń.

Niezwykle trudnym zadaniem okazało się wpasowanie konstrukcji budynku na trudny stok. Osobom wybierającym się w Alpy proponuję zanalizowanie budownictwa tyrolskiego, wtedy będą dokładnie wiedziały na czym ta trudność polegała :)

Zestawione ze sobą budynki są przykładem budownictwa dwóch różnych epok. Nowa bryła pomimo tego, że została rozmieszczona na trzech różnych poziomach, zachowała otwartą przestrzeń w środku.
Wnętrze łączy ze sobą tradycyjny tyrolski klimat z nowoczesnością. Drewno idealnie wkomponowuje się w surowy beton i kamień. Wewnątrz panuje harmonia koloru - ziemiste barwy uzupełnione są szarościami. Zachowana została równowaga. Drewno ociepla chłód kamienia.
Dzięki licznym przeszkleniom pomieszczenia są idealnie doświetlone i z ciepłego wnętrza domu można rozkoszować się widokiem ośnieżonych zimą stoków.Elementy wyposażenia takie jak np stół, biblioteka czy kuchnia również zostały zaprojektowane przez Gogl Architekten natomiast wykonane przez zakład stolarski Tischlerei Hofer. W wystroju wnętrz wykorzystano obrazy wykonane przez Alfonsa Walde. W domu znalazło się też miejsce dla krzeseł Vitra, a nad stołem w jadalni zawisła przepiękna lampa od Isabel Hamm.

Zakochana w alpejskiej krainie cieszę oko takimi projektami.

~ Ilona

zdjęcia pochodzą z portalu www.image.ie