Wnętrza rustykalne - dusza i smak

19 mar 2016
Cześć!

Chciałam Was dzisiaj zabrać do ponad czasowego stylu, który ma w sobie tyle samo duszy, co smaku. Dusza tak naprawdę jest widoczna w każdym elemencie. Styl stroni od plastikowej tandety czy błyszczących gładkich powierzchni. Przede wszystkim jest ciepły, romantyczny z nutką Prowansji i Skandynawii. Ja najlepiej wyobrażam go sobie, kiedy leżę na trawie, a promienie słońca delikatnie muskają moja twarz. Dookoła słychać ćwierkanie ptaków, bzyczenie pszczół i zapach ziemi. Zazwyczaj wtedy przypominają mi się jedne z lepszych chwil w moim życiu, kiedy to beztrosko biegałam na bosaka za malutkimi kurczaczkami w domku na wsi u mojej babki. Niestety te czasy minęły i pozostało po nich tylko wspomnienie. I właśnie tym wspomnieniem jest dla mnie styl rustykalny.Styl, który nigdy nie jest nachalny, a wręcz schowany gdzieś z tyłu, pominięty, wiekowy. Ogromnym znaczeniem są dla niego dodatki, bo tak jak w kuchni smak wydobywany jest poprzez przyprawy, tak i w stylu rustykalnym swoistymi przyprawami są właśnie dodatki i kolory. Dodatki, które nie są tworzywem maszynowym, sztancowym, ale wykonanym ręcznie z potrzeby tworzenia piękna. Obtłuczony ceramiczny talerz nie będzie szpecił, a zastawa nie jest jednolita. 


Wszystko jakby z innej beczki, ale idealnie tworzącej całość. Ciemne mocne barwy, brązy, bordo czy ultramaryna, łamane lekkością beżów i pasteli. 


Jak ja tęsknie do wiosny. Do zapachu trawy o poranku, rosy i świergotu radosnych wróblaszków. Oj wiosna już co raz bliżej!

Jak urządzić wnętrze w stylu rustykalnym? Styl rustykalny można rozdzielić na kilka charakterystycznych elementów:

Naturalne materiały

Widoczne drewniane stropy na suficie, drewniane deski na podłodze, kamień z najbliższej okolicy zastępujący równiutko wycięte kafle podłogowe. Len, bawełna i wełna oraz wiklina, a także futro to materiały idealne na dodatki i tekstylia.

Ręcznie robione przedmioty

Również z półproduktów zdobytych od natury - z drewna, kamienia. Surowe deski z białymi strzałkami lub dopełnione szklanymi słoikami, np. Mason Ball, jak na powyższym zdjęciu wyglądają bardzo atrakcyjnie i będą wspaniale komponować się w domu lub mieszkaniu zaaranżowanym na styl rustykalny. Dodatkowo możesz wykonać samodzielnie takie dekoracje w bardzo prosty sposób!


Kwiaty w wazonie i na tkaninie

Obecność kwiatów na wsi nikogo z pewnością nie dziwi, dokładnie ten element "zabrany" bezpośrednio w postaci świeżych kwiatów w wazonie, a także przeniesione na tkaniny jako rysunki to jeden z elementów, który znajdziemy na wielu rustykalnych wnętrzach.


Obejrzyj poniższy filmik przygotowany przez Westwing - znajdziesz w nim pomysł na... stół rustykalny! :)A zaglądając do nich na stronę możesz obejrzeć więcej inspirujących materiałów.


źródło zdjęć 1/2/3/4/5

tekst by Monika
Wpis przygotowany we współpracy z Westwing