Jak przygotować się do przeprowadzki?

1 cze 2022
W dzisiejszym wpisie wszystko, co powinnaś wiedzieć o przeprowadzaniu się. Jeśli dobrze się przygotujesz oszczędzisz sobie nerwów i siły, której z pewnością będziesz potrzebować, o ile Twój dobytek przekracza zawartość walizki :)

Ja sama przeprowadzałam się już 4 razy, obecnie przygotowuję się do kolejnej przeprowadzki, dlatego mam kilka przemyśleń i nadzieję, że ten wpis będzie dla Ciebie pomocny :)


Pozbądź się nadmiaru rzeczy, zminimalizuj ilość przedmiotów do przenoszenia

Przeprowadzka to wspaniały czas na generalne odgracenie, ja na samą myśl o pakowaniu, przenoszeniu, wnoszeniu mam ochotę pozbyć się minimum połowy dobytku ;)

Najważniejsze punkty:
 • wyjedzenie zapasów żywnościowych
 • pozbycie się nieużywanych, zniszczonych starych ubrań i tekstyliów (Ten pocerowany ręcznik, w którym po każdym użyciu robi się nowa dziura na pewno jest Ci potrzebny w nowym miejscu? ;))
 • zużycie płynów do prania/środków czystości z dużych opakowań

Stwórz plan przeprowadzki

Pomyśl, czy potrzebujesz wolne w pracy, czy ułożysz sobie zmiany tak, aby na spokojnie się przeprowadzić. Zastanów się, czy nie potrzebujesz opieki dla dzieci i/lub zwierząt na ten czas.

 • Załóż zeszyt lub arkusz kalkulacyjny i zapisuj wszystko, co dotyczy tego tematu - zaufaj mi. Nie ufaj swojej pamięci :)
 • Z odpowiednim wyprzedzeniem przenieś usługodawców internetu i telefonu na nowy adres, a także zawiadom o zmianie adresu odpowiednie instytucje (jak np. bank, ubezpieczalnię, zaprenumerowane katalogi). 
 • Złóż wypowiedzenie wynajmu z odpowiednim wyprzedzeniem.
 •  Zacznij pakowanie od rzeczy, których do dnia przeprowadzki na pewno nie będziesz potrzebować (sezonowe ubrania, dekoracje, książki). Jeśli możesz sobie na to pozwolić część rzeczy przewieź z wyprzedzeniem
 • W pierwszym dniu po przeprowadzce możesz jeszcze nie mieć dostępu do wszystkich swoich przedmiotów dlatego warto przygotować jedną walizkę lub karton, w którym znajdą się przedmioty pierwszej potrzeby

Planowanie miejsca ma to do siebie, że czasem jest oderwane od rzeczywistości  - wydaje nam się, że mamy dużo przestrzeni i miejsca, a w zestawieniu z dorobkiem nagle się ono kurczy - bo oprócz podstawowych pomieszczeń korzystamy ze strychu, komórki, piwnicy, balkonu - łatwo o nich zapomnieć :)

Zdecyduj, czy skorzystasz z firmy przeprowadzkowej

Od firmy możesz uzyskać dwa rodzaje usługi - pakowanie Twoich przedmiotów do pojemników (pojemniki wypożyczysz od firmy) oraz przewiezienie ich w miejsce docelowe. Taka firma powinna być ubezpieczona, na wypadek uszkodzenia przewożonych rzeczy. Sprawdź to przed podpisaniem umowy.

Albo skorzystaj z pomocy znajomych (noszenie, pożyczenie pakownego samochodu), którym wynagrodzisz pomoc na parapetówce ;) 

Uprzedź współlokatorów

Ten punkt zależy oczywiście od Twoich relacji i ustaleń. Jednak, jeśli to oni będą szukać nowych współlokatorów warto nie być samolubnym i dać im więcej czasu ;) Tym bardziej, jeśli korzystacie wspólnie z przedmiotów, które masz zamiar zabrać ze sobą.

Jak i w co się spakować?

Do pakowania przydadzą się:
 • worki na śmieci
 • worki próżniowe
 • pudełka - przejdź się do pobliskich sklepów i zapytaj kiedy spodziewają się dostawy i czy można "zdobyć" wtedy kartony
 • taśma klejąca
 • folia bąbelkowa i/lub stretch do owinięcia delikatnych przedmiotów i mebli
 •  wygodny strój, najlepiej sportowy, który szybko odparowuje pot - czeka Cię niezły trening :)

Ubrania, które przechowujesz na wieszakach w ten właśnie sposób najlepiej przewieźć - załóż na nie pokrowce lub duże worki na śmieci (od sklejonej strony na środku trzeba zrobić otwór na ucho wieszaka). Są nawet kartony, specjalnie zaprojektowane do przewożenia ubrań na wieszakach! :D

Do przełożenia i zabezpieczenia szkła i talerzy wykorzystaj czyste ręczniki papierowe - przydadzą się do sprzątania w nowym mieszkaniu.

Ciężkie przedmioty, jak książki, płyty, czasopisma (na pewno są Ci potrzebne numery sprzed kilku lat? ;)) popakuj w mniejsze pudełka, jeden karton nie powinien ważyć więcej, niż 25 kg.

Co do czasopism - może warto zrobić zdjęcia ulubionym artykułom, a pozbyć się zbędnej makulatury? :)

Ogólnie nie jestem zwolenniczką przechowywania kartonów po sprzętach, ale pudło od telewizora wraz z zabezpieczającym styropianem w przypadku przeprowadzki bardzo się przydaje.

Dobrze zaklejone/zamknięte kartony/pudełka zapobiegną kurzeniu się przedmiotów w nie zapakowanych- szczególnie, gdy pudła muszą odleżeć swoje, zanim je rozpakujesz.

Przeprowadzka - lodówka i pralka

Jeśli przenosisz lodówkę pamiętaj o dokładnym jej opróżnieniu, rozmrożeniu i wytarciu wody. Wylej wodę ze zbiornika z tyłu i zabezpiecz drzwi przed otwieraniem się. Sprawdź w instrukcji obsługi, czy producent nie zaleca odczekania przed ponownym podłączeniem.

Podpisz mądrze każdy karton

Najlepiej w usystematyzowany sposób i na minimum dwóch ścianach.

Skoro już zaplanowałaś podział pomieszczeń w nowym lokum i zorganizowałaś przechowywanie napisz na kartonie nie tylko co się w nim znajduje, ale przede wszystkim w jakim pomieszczeniu, już podczas wnoszenia powinien zostać umieszczony. np. "KUCHNIA - talerze", na ciężkich pudłach dodaj "CIĘŻKIE", a na szklanych i delikatnych przedmiotach "UWAGA! SZKŁO!".

Możesz również ponumerować kartony, aby wiedzieć ile ich było i czy o którymś nie zapomniałaś. Przykład: "karton nr 3/6" oznacza, że to trzeci z sześciu kartonów do danego pomieszczenia.

Zanim się rozpakujesz 

Szczególnie wynajmując nowe mieszkanie, zanim zaczniesz się rozpakowywać sprawdź, czy nie wymaga ono sprzątnięcia. Ten punkt można pominąć, jeśli wprowadzasz się do swojego wyczyszczonego po remoncie, nowego gniazda.

Rozpakowywanie kartonów to świetna okazja do zrobienia selekcji  posiadanych przedmiotów - szczególnie, gdy nie zrobiłaś tego przed przeprowadzką.

Mam nadzieję, że przeprowadzka oznacza dla Ciebie dobrą zmianę - ciesz się nią! :)