4 funkcjonalne i ekonomiczne projekty domów

24 lis 2017
Wyjeżdżając poza miasto większość z nas zachwyca widok prostych, sileskich domków na wsiach. Kojarzą nam się z ciepłem rodzinnym i cudowną atmosferą. Czy w dzisiejszych czasach mamy możliwość wybudowania takich domów? Jak najbardziej! Ich atutem będzie nie tylko tradycyjny wygląd ale i ekonomiczność.

Tradycyjne domy  pasują niemal do każdego otoczenia i można je wkomponować nawet w niedużą działkę. Są bezpiecznym wyborem z uwagi na ich ponadczasowy charakter. Ich piękno i elegancja są doskonale połączone z funkcjonalnością. Projekty nie zawierają skomplikowanych elementów architektonicznych, jednak jest coś, co nas w nich urzeka.

Ale jaka cecha stanowi o ekonomiczności domu?

Konstrukcja domów tradycyjnych jest oparta na prostej bryle, dlatego jego realizacja jest łatwiejsza i mniej kosztowna. Projekty nie zawierają wielu przeszkleń czy antresoli, a ich główną cechą jest zazwyczaj dwuspadowych dach. Warto zaznaczyć, że na niższy koszt budowy wpływa mniejsze zapotrzebowanie na materiały budowlane wynikające z mniejszej powierzchni dachu. W gruncie rzeczy takie domy wcale nie muszą być nudne. Dzięki przemyślanej grze detali uzyskamy ich ciekawy charakter i niebanalność.

W poniższym zestawieniu przedstawię 4 funkcjonalne projekty domów z dwuspadowym dachem. Oto one:

1. Projekt domu Jeżyna 2 CE
Dom parterowy z użytkowym poddaszem, o powierzchni użytkowej 166,85m2 z jednostanowiskowym garażem. To propozycja dla pięcio- i sześcioosobowej rodziny. Na pierwszy rzut oka, budynek z zewnątrz wydaje się niewielki. Ma prostą i zwartą bryłę. Jedynym elementem dekoracyjnym jest elegancka, trójkątna lukarna usytuowana na frontowej części dachu.

Wnętrze domu jest niezwykle funkcjonalne i przemyślane. Na parterze oprócz salonu, kuchni i niewielkiej łazienki, znajduje się mała sypialnia, gabinet oraz spiżarnia. Strefa dzienna sprzyja wieczornym pogawędkom i spędzaniu czasu z rodziną. W centralnej części budynku ulokowano klatkę schodową. Zupełnym zaskoczeniem w tym projekcie jest poddasze, na którym są aż cztery sypialnie, dwie garderoby i dwie duże łazienki. Nie trudno na piętrze znaleźć miejsce do magazynowania - dwie garderoby oraz możliwość ulokowania dużych szaf w pokojach i holu pozwoli na schowanie wielu rzeczy.
Atuty projektu:
 • czytelny i funkcjonalny układ pomieszczeń
 • kuchnia ze spiżarnią
 • zaciszna strefa prywatna na poddaszu
 • drewniane elementy elewacji
Symbol: TGR-959

2. Projekt Domu Albit KOProjekt tego domu to świetna propozycja dla rodziny czteroosobowej. Powierzchnia użytkowa tego budynku to 101,8m2, w którego plan wkomponowano jednostanowiskowy garaż. Pomimo swych niewielkich rozmiarów wnętrze rozplanowano tak, aby wyraźnie zaznaczyć strefę dzienną, prywatną i gospodarczą. Prosta bryła będzie nie tylko prosta i niedroga w realizacji ale i tania w późniejszej eksploatacji.

Wejście do domu prowadzi przez wiatrołap, w którym bez problemu można umieścić dużą szafę na okrycia wierzchnie. Następnie przechodząc przez niewielki hol trafiamy do dużego salonu połączonego z jadalnią i otwartej na tą przestrzeń kuchnią. Przeszklenia w tej strefie sprawiają, że pomieszczenia są jasne i widne. Ogromnym plusem jest zaprojektowana spiżarnia tuż obok kuchni. Na parterze tuż przy schodach jest również mała łazienka.

Poddasze to przestrzeń, na której zaplanowano trzy sypialnie i łazienkę - wszystkie pomieszczenia o podobnej kubaturze. Dodatkowo do jednego z pokoi przylega garderoba.

Atuty projektu:
 • reprezentacyjny salon z kominkiem i otwartą kuchnią
 • taras - jako przedłużenie strefy dziennej na parterze
 • łazienka na piętrze, która może pełnić funkcję SPA
 • wyjście z domu na ogród również od strony kotlowni

Symbol: TLZ-918

3. Projekt domu Anka 2-CEProjekt tego domu to propozycja przede wszystkim dla osób, które potrzebują zagospodarować wąską działkę. Powierzchnia użytkowa 112,82m2 pozwala na zamieszkanie 4-osobowej rodziny.
Klasyczna bryła budynku została uzupełniona o drewniane elementy, które świetnie prezentują się na białym tle elewacji. Dom z jednostanowiskowym garażem.

Na parterze budynku znajdują się strefa dzienna z przestronnym salonem z jadalnią i kuchnię oraz mała łazienka. Plusem jest zaprojektowany taras, który od dwóch stron przylega do budynku. Świetna alternatywa na wieczorne letnie posiedzenia :)

Na poddaszu znajdziemy 3 sypialnie z jedną ogólnodostępną łazienką.

Atuty projektu:
 • pergola przy wejściu do budynku
 • układ pomieszczeń zapewniający komfort i prywatność wszystkich członków rodziny
 • duża, otwarta przestrzeń na parterze
 • zaprojektowany na wąską działkę
Symbol: TCY-752

4. Projekt domu Jagoda 2-CEPoszukiwacze wygodnego parterowego budynku powinni zwrócić uwagę na ten projekt. Jagoda 2-CE to dom przeznaczony dla pięcioosobowej rodziny. Wchodzi w skład inwestycji łatwych i ekonomicznych w realizacji. Do budynku przynależy jednostanowiskowy garaż, a powierzchnia użytkowa domu to 103,88m2. Elewacja to połączenie fragmentów klinkierowej oblicówki oraz drewnianej okładziny. Element ozdoby stanowi lukarna.

W tym niewielkich rozmiarów domu zaplanowano na parterze salon i jadalnię z wyjściem na duży taras, kuchnię, WC i kotłownię. Na piętrze znajdziemy cztery sypialnie w tym jedną z garderobą. W centralnej części ulokowano łazienkę, w której można zamontować nie tylko wannę ale i kabinę prysznic. W każdym z pokoi znajdzie się miejsce na dużych gabarytów szafę.
Atuty projektu:
 • tradycyjny murowany dom z połączeniem elementów nowoczesnych
 • przestronny parter
 • duży taras
 • poddasze jako część prywatna
Symbol: TZN-615


Tradycyjne budownictwo jest nieodłącznym elementem polskiej wsi. Jest ponadczasowe i zawsze modne. Czasem z tradycyjnie wyglądającego i prostego domku, możemy za pomocą detali stworzyć nowoczesny budynek. W każdy projekt możemy również wprowadzać zmiany. Ale pamiętajmy o tym, że im mniej skomplikowana bryła, tym bardziej ekonomiczna będzie jego realizacja.