Jaki materiał wybrać na nowoczesną elewację domu?

13 gru 2017

Elewacja budynku jest najbardziej widocznym elementem, który świadczy zarówno o „kieszeni”, jak i poczuciu dobrego bądź nie :) smaku właścicieli. To zazwyczaj ona mówi „zapraszam do przytulnego wnętrza” bądź „jestem twierdzą do której obcy nie ma wstępu”. Elewacją jesteśmy w stanie wyrazić bardzo wiele dlatego jest ona równie ważna, jak wykończenie wnętrza domu. Więc jeżeli marzysz o tym, aby Twój dom wyróżniał się na tle sąsiadujących, koniecznie zapoznaj się z poniższym artykułem, w którym przedstawię najmodniejsze materiały do wykończenia. Jako przykłady posłużyły mi moje ulubione projekty domów z pracowni Tooba.pl.


Zaczynając od początku materiały wykończeniowe do elewacji można podzielić na dwie grupy:
I jak zapewne się domyślacie są to materiał prosto z natury klasyczne i ponadczasowe oraz materiał sztuczne. Ja skupię się na materiałach naturalnych, ponieważ uważam, że świat i tak już jest brudny i nie potrafi poradzić sobie z utylizacją śmieci.

Materiały prosto z natury charakteryzuje wytrzymałość, współgranie z otoczeniem jak również biodegradowalność.

Cegła klinkierowa

- cegły klinkierowe i klinkier kojarzą się, bynajmniej mi, z nieciekawą elewacją, ponieważ zazwyczaj kładzione były równolegle i w dodatku w jednym kolorze „palonej cegły”. Obecnie płytki klinkierowe dostępne są w szerokiej palecie barw a także faktur, nie są to już tylko prostokąty ze szkliwioną powierzchnią. I naprawdę dobrze dobrane kolory mogą sprawić, że elewacja będzie tworzyła ciekawą i ponadczasową kompozycję.
elewacja z cegły klinkierowej

Kamień naturalny

- następnym materiałem z mojego notesu „ulubionych” jest kamień naturalny, szczególnie ten w jasnych kolorach, przypominający piaskowiec, który sprawia, że czuję się jakbym była w ciepłych krajach.

I do przekonania Was posłuży mi parterowy dom „Rodzinny 2”, który w moim odczuciu pozwala zapomnieć o chłodzie, szarości i zimnie, szczególnie doskwierającym w tym ciężkim okresie od listopada do marca.


 

Jego parterowa zabudowa, zwarta i prostokątna bryła przypomina domki letniskowe w malowniczej Chorwacji. Kamień przede wszystkim ze względu na swój „chłodny” charakter sprawdza się zwłaszcza w rejonach, gdzie temperatura w ciągu roku nie schodzi poniżej 10 stopni. Podczas upalnych dni chłód kamienia potrafi odprężyć i zrelaksować. Dodatkową zaletą kamienia elewacyjnego jest odporność na czynniki zewnętrzne, jak również uszkodzenia mechaniczne.

płyta wiórowocementowa

Włóknocement

- płyty cementowo-włóknowe popularnie nazywane „włóknocementem” wracają do łask ze względu na swoje właściwości zdrowotne, wytrzymałość, jak również OGROMNE możliwości dekoracyjne. Płyty występują w szerokiej gamie barw, a do tego możliwości dekoracyjne nie są ograniczone. Tego typu rozwiązanie na pewno jest konkurencją dla naturalnego drewna, ponieważ jest tańsze, łatwiejsze w utrzymaniu, a wyglądem nie odbiegają od drewna, ponieważ inspiracją dla struktury i usłojenia są naturalne deski.

Włóknocement na elewacji

Drewno

- drewno (mój ukochany materiał) ostatnio bardzo modne, które ociepli nie jedną chłodną fasadę. Jego uniwersalność sprawia, że świetnie komponuje się z chłodnym betonem, szarym kamieniem czy zwykłym tynkiem. Drewno jest o tyle kłopotliwe, że co kilka lat należy zeskrobywać farbę/ lakier i zaimpregnować je na nowo. Źle zaimpregnowane drewno butwieje i gnije. Jednak jeżeli fasada wykonana jest z głową, wtedy uzyskamy piękną, ciepłą i naturalną powierzchnię na dłuuuugie lata. Szczególną troskę trzeba przyłożyć na ścianę znajdującą się od południa, ponieważ właśnie po tej stronie deski są narażone na najdłuższy kontakt ze słońcem.

 Elewacja kamienna


W moim ukochanym projekcie „Energooszczędny Daniel V G2", o którym po cichutku marzę, elewacja została wykończona drewnianymi dechami oraz gładkim tynkiem. Połączenie klasycznej bieli oraz drewna sprawia, że pomimo nowoczesnej, strzelistej bryły, dom sprawia wrażenie ciepłego i przytulnego. Dodatkowo symetryczne odcięcie bieli i drewna buduje ponadczasową kompozycję natomiast deski ułożone pionowo sprawiają, że dom jest większy i bardziej majestatyczny. Ten projekt domu dzięki nowoczesnej i pięknej elewacji, zdecydowanie zaprasza do środka. Zgadzacie się ze mną?

Strzecha

Ostatnim materiałem, który wzbudza we mnie pozytywne skojarzenia, jest fasada oraz dach wykonany ze strzechy. Piękny projekt duńskiego architekta Areja Reasa utkwił w mojej pamięci na dobre. Strzechą została pokryta cała kubatura budynku, co jest niezwykłe i jednocześnie bardzo kosztowne. Strzecha jest materiałem, który od wieków towarzyszy ludziom w życiu, jest materiałem oddychającym, zapewniającym prawidłową wymianę wilgoci oraz ciepła w domu. Natomiast w połączeniu z glinianym tynkiem tworzy przyjazny mikroklimat oraz na pewno przykuwa wzrok niejednego przechodnia.

Dom kryty strzechą

A wy jakim materiałem wyłożylibyście swoje gniazdka?
Drewnem, kamieniem, strzechą? A może jesteście zwolennikami materiałów sztucznych?