Pantone kolor roku 2018 - Ultra Violet

15 gru 2017
Jest i on! 
Kolor roku 2018! 
A jest nim wg. Pantone - Ultra Violet 18-3838.Fiolet to najkrótsza długość fali postrzegana przez ludzi, poza indygo i błękitem. Nie jest podstawowym kolorem, ale mieszaniną niebieskiego i czerwonego. Fioletowy jest kolorem  mistycznym i duchowym. Symbolizuje kontrkulturę, niekonwencjonalność i artystyczną błyskotliwość. Jest bardzo odważny, inspirujący, relaksujący. 
Dyrektor wykonawczy Pantone Color Instytut, Leatrice Eisman powiedziała, że "Żyjemy w czasach wymagających wynalazczości i wyobraźni. To właśnie ta twórcza inspiracja rodzi się z PANTONE 18-3838 Ultra Violet, purpurowej purpury, która przenosi naszą świadomość i potencjał na wyższy poziom". Ten kolor sugeruje tajemnice kosmosu. Namawia do odwagi i odkrywania nowego, nieznanego, do ruszenia się z miejsca.

Warto zwrócić uwagę na to, że w latach 60. fiolet stał się kolorem buntu i przemian. W duchowych sprawach kolor ten związany jest z czakrą korony. W psychologii koloru barwa fioletowa niesamowicie wycisza i łagodzi objawy stresu. Wspomaga organizm przy wysiłku umysłowym poprawiając koncentrację. Ułatwia panowanie nad emocjami.
W dzisiejszym zawirowanym świecie, Pantone trafił w samo sedno. Ustalając kolorem roku Ultra Violet, chce wprowadzić w życie harmonię i zwrócić uwagę na naszą duchowość.

Kolor fioletowy jest mocny i wyrazisty należy się z nim obchodzić ostrożnie. Silnie wpływa na nastój i samopoczucie mieszkańców. Można go użyć jako barwę wiodąca we wnętrzu ale i w dodatkach. Wnętrze z tym kolorem będzie ekspresyjne i dynamiczne. Doskonale sprawdzi się nie tylko w pokoju dziennym ale i w łazience i sypialni. 
Poniżej kilka inspiracji jak można wykorzystać Ulta Violet.

źródło
źródło 1, źródło 2
źródło
Zdjęcie 1: Mikkel Vang, zdjęcie 2 źródło


Co powiecie na temat koloru Pantone na rok 2018?
A już niebawem przygotuje dla Was zestawienie dodatków w kolorze Ultra Violet!