Styl Skandynawski krok po kroku - praktyczne porady i inspiracje

1 sie 2022
źródło

Styl skandynawski jest jednym z najpopularniejszych trendów w urządzaniu wnętrz w ostatnich latach. Zatem, czy warto jeszcze wykorzystywać go w swoich pomieszczeniach? Według nas - absolutnie tak!

Z czym kojarzy Wam się Skandynawia? Mróz, śnieg, wiatr? Nam również :)

Dlatego też mądrzy Skandynawowie wymyślili, że w ich mieszkaniach i domach zawsze będzie ciepło i przytulnie. Tym samym zapoczątkowali niezwykły styl, który jest teraz powtarzany w milionach wnętrz na całym świecie. 

Styl skandynawski - akcenty kolorystyczne

Błędne jest myślenie, że w stylu skandynawskim są dozwolone tylko biele, szarości, beże i ich odcienie. Aranżacje mogą przybierać różną formę, ważnym jest, by nie pójść o krok za daleko. Kiedy zatem nie powinniśmy przekraczać “magicznej bariery”?

Trzeba pamiętać przede wszystkim o tym, że styl skandynawski to minimalizm, proste kształty i dodatki. Kolory, które współgrają z wnętrzem, ale również z jego lokatorami! Dlatego jeśli zabieramy się za urządzanie salonu w tym stylu, pomyślmy czy lubimy mocne barwy, czy raczej spokojne będą do nas bardziej pasowały. W tym pomieszczeniu możemy eksperymentować - postawić np. na geometryczne dodatki, a ściany zostawić w spokojniejszych, pastelowych odcieniach. W salonie dużą rolę może odgrywać choćby dywan - z pięknego, naturalnego materiału, który od razu rzuca się w oczy, albo np. designerska lampa. W aranżacjach w klimacie skandynawskim mało znaczy wiele i tej bariery nie należy przekraczać.

Jeśli chcemy styl skandynawski przemycić do kuchni, możemy postawić na jasne drewno w połączeniu z mocnymi barwami na ścianach - słoneczną żółcią, niebieskościami, czy miętą. W kuchni dobrze jest też wyeksponować dodatki, które są z jednej strony praktyczne, ale również piękne. Aranżacje w stylu skandynawskim lubią połączenia z vintage, dlatego takie dodatki będą się świetnie komponować z całością.


Fenomen tkwi w prostocie

I nie chodzi tu o wyrzucenie wszystkiego z salonu i wstawieniu jedynie sofy i stolika kawowego. Skandynawowie dokładnie wiedzą czego chcą i nie ma w ich aranżacjach cienia przypadku. Opierają się bowiem na znanej od setek lat filozofii hygge, która oznacza błogość, komfort, relaks i wszystko to, co wprawia nas w dobry nastrój - również tyczy się to tego, co mamy i czym otaczamy się we własnym domu. Hygge to filozofia, na punkcie której oszalał cały świat, a każdy fan stylu skandynawskiego powinien znać jej podstawowe założenia.

Inspiracje - wnętrza w skandynawskim stylu

źródło

źródło

źródło

Styl skandynawski we wnętrzu - krok po kroku


1. Ogranicz ilość nie potrzebnych przedmiotów - zaczerpnij inspiracje z minimalizmu.
2. Czerń, biel, odcienie szarości i pastelowy akcent to barwy skandynawskich wnętrz.
3. Drewna nigdy nie jest zbyt wiele!
4. Pamiętaj o przytulnym kocu i poduszkach w zasięgu ręki.
5. Rośliny to Twoi przyjaciele - zaproś ich do swojego wnętrza - (sprawdź we wpisie "Forest Forever" jak wprowadzić las do swojego domu)

Prostota wnętrz w stylu skandynawskim to przede wszystkim przestrzeń, ład, ciepłe barwy, przytulność, nowoczesność, minimalizm. Nie bójcie się eksperymentowania. Dzięki temu, że dodajemy we własne aranżacje coś od siebie, kreujemy swój niepowtarzalny styl i nie kopiujemy tego z katalogu.

 W komentarzu możesz wkleić zdjęcie swojego wnętrza urządzonego w tym stylu - pozwól innym zainspirować się swoim domem.