Mieszkanie w stylu eko - inspiracje i porady

22 lut 2018


Troska o środowisko naturalne to nie tylko wyjmowanie wtyczek od prądu kiedy go nie używamy czy wykorzystywanie żarówek energooszczędnych. To również świadome korzystanie z odpowiednich materiałów przy urządzaniu swoich czterech kątów. Sprawdźcie co zrobić, by urządzić mieszkanie w stylu eko!

Styl eko jest połączeniem stylu nowoczesnego i klasycznego z wykorzystaniem naturalnych materiałów i dodatków. Aranżacje w tym stylu sprawdzą się u osób, którym zależy na bezpretensjonalnym, minimalistycznym wystroju.

Harmonijna kolorystyka

Pomieszczenia w stylu eko powinny mieć dużą dostępność do światła naturalnego. Nie zawsze oczywiście istnieje taka możliwość, wtedy powinniśmy wprowadzić sztuczne źródła światła, najlepiej o rozproszonej i ciepłej barwie. Pomieszczenia w tej stylistyce na ogół są wykonane w kolorach ziemi: bielach, beżach, kremach, szarościach, brązach. Styl eko w kuchni może zaczarować ciebie i twoich domowników. Obecne w tym miejscu jasne drewno, dużo zieleni, zioła na parapetach - to wszystko tworzy przytulny klimat i miejsce w którym chce się przebywać. Z kolei salon w stylu eko może być połączeniem nowoczesności z nutką klasyki. Rattanowe meble sprawdzą się nie tylko w ogrodzie, równie pięknie będą prezentowały się jako dodatki w salonie. Miłym akcentem będą świece z naturalnych wosków, miękkie poduszki i wełniane koce.


Materiały wykończeniowe w stylu eko

Wykorzystywanie natury jako surowca wykończeniowego jest strzałem w dziesiątkę. We wnętrzach w stylu ekologicznym króluje drewno, bambus, wiklina, bawełna, len, rattan etc. Dodatki czy meble powinny wyglądać wręcz surowo, a widoczne pęknięcia i rysy są naturalne i pożądane. Drewniana podłoga ma widoczne słoje, a ramki na zdjęcia są wykonane z surowego, niewykończonego materiału. Na podłodze przy stoliku kawowym można umieścić ręcznie tkany, bawełniany dywanik, a całość dopełnią lniane rolety rzymskie w kremowym kolorze. Styl eko to dużo zieleni - idealne będą podwieszane donice z pnącymi paprociami, bambusy czy rośliny sadzone w wiklinowych osłonkach.

Recykling to nie tylko moda 

Dzięki powtórnemu wykorzystaniu materiałów, możemy powołać do życia zupełnie nowe przedmioty. Na rynku istnieje wiele firm, które dzięki recyklingowi tworzą piękne i unikalne rzeczy, które pasują do każdego pomieszczenia i w każdej aranżacji. Takie przedmioty posiadają “duszę”, a świadomośc tego, że wybieramy mądrze i pomagamy przy tym naszej planecie, czyni recykling słusznym wyborem. Pamiętajmy jednak, by korzystać ze sprawdzonych i certyfikowanych wyrobów, bowiem nie brakuje tych, które w swoim składzie posiadają szkodliwe dla zdrowia i uczulające substancje.