Feng shui w sypialni

21 sty 2019

Zapewne słyszałeś kiedyś o terminie feng shui. Czym  jest dokładnie? Jak go zrozumieć? Jak zastosować feng shui w sypialni? Postanowiłam ugryźć ten temat, temat bardzo obszerny, ale interesujący, warty zastosowania w swojej przestrzeni życiowej.

Feng shui jest starożytną sztuką i nauką, powstałą w Chinach ok. 3000 lat temu. W dosłownym tłumaczeniu feng oznacza "wiatr", a shui "wodę". W kulturze chińskiej wiatr i woda kojarzą się z dobrym zdrowiem, więc dobre feng shui samo w sobie oznacza pomyślność.
Sztuka feng shui opiera się na wielu takich samych zasadach jak terapie medycyny alternatywnej. Jej celem jest maksymalizacja przepływu qi (energii lub siły życiowej) w środowisku. Uważana jest niekiedy za sztukę "umieszczania" - zrozumienia w jaki sposób umieszczanie siebie i przedmiotów w przestrzeni wpływa na życie w rożnych jego aspektach.

JAK ZASTOSOWAĆ FENG SHUI W SYPIALNI?

Sypialnia jako miejsce wypoczynku, odprężenia i chillu jest jednym z ważniejszych miejsc, w których warto zastosować feng shui. Jeśli w dobry sposób zaaranżujesz to miejsce, zapewne zaowocuje to lepszym snem, samopoczuciem i zdrowiem. Jeśli dzielisz swój dom z małżonkiem czy partnerem, sypialnia z dobrym feng shui ma wzmacniać więź miedzy Wami i przyciągać miłość.


PRZYJEMNE KOLORY

Maksymalny odpoczynek i relaks poczujesz w pokoju, gdzie użyto ciepłych kolorów, bogatych odcieni ziemi i skóry - np. koralowy, śmietankowy, miedziany, brązowy, beżowy. Jedna uwaga - nie przesadzać z kolorem brzoskwiniowym! Uważa się, że jest skutecznym w przyciąganiu partnera - ale nie jednego :) Wbrew pozorom biel - neutralna dla oka, nie jest dobra w sypialni - nocą staję się zbyt aktywna i nie sprzyja wypoczynkowi. 
W sypialni sprawdzą się też miękkie pastelowe kolory, takie jak jasne błękity, zielenie i lawendy. Nadadzą pomieszczeniu spokojna atmosferę i uzdrowią energię.
Idealnie będzie, kiedy uzyskasz równowagę ciepłych odcieni skóry i pastelowych barw.
Kolory feng shui

DOBRZE UMIESZCZONE ŁÓŻKO

Najlepsze położenie łóżka to takie, kiedy leżąc w nim, masz możliwość zobaczenia drzwi do sypialni. Według feng shui daje to poczucie bezpieczeństwa oraz sprzyja relaksowi i dobremu snu. 

NIE umieszczaj jednak łóżka bezpośrednio twarzą do drzwi, gdyż jest to tzw. pozycja umarłych. Jeśli nie da się uniknąć takiego ustawienia, postaw tuż za nim podnóżek, konsolę bądź ławę. Będą pełnić rolę bufora. Ważne jest, by były na tyle wysokie, aby nie zasłonić widoku drzwi. Głowa łóżka powinna być przy ścianie, ale nie pod oknem, które umożliwiłoby qi wypłynąć na zewnątrz i spowodować niespokojny sen. Łóżko ulokuj tak, aby dostęp do niego był z obu stron.
Złodziejem pozytywnej energii są nierówności pod sufitem - np belki lub skosy. Uchronić przed jej ulatnianie może baldachim.

Łoże z baldachimem (fot. Mark Chaves) 


Jeśli chodzi o samo łóżko, powinno mieć ono zagłówek, ale też nie byle jaki! Powinien mieć miękkie krawędzie lub być wykonany z tkaniny. Ciężkie zagłówki z żeliwa lub te, które maja metalowe pręty, "przecinają" pozytywną energię. W feng shui zagłówki zapewniają poczucie wsparcia w życiu.

PARY RZECZY

Co mam na myśli? Nawet jeśli nie żyjesz w związku, przygotuj sypialnię dla dwóch osób. Ustaw:
  • 2 stoliki nocne
  • 2 poduszki
  • 2 miejsca
  • 2 podobne lampy
W feng shui pary promują harmonijną energię.

SZTUKA W SYPIALNI

Obrazy niosą ze sobą potężną energię. Należy je więc odpowiednio dobierać. Jeśli nie masz pewności, jaki obraz wybrać - zrezygnuj z niego. Sztuka, która pojawi się w sypialni powinna być odzwierciedleniem tego, co chciałbyś zobaczyć w swoim życiu. Najlepszymi obrazami będą takie, które ukazują miłość, szczęśliwe relacje, uzdrawianie emocji i intymność, grafiki inspirujące i relaksujące. Idealnym miejscem dla takiego obrazu będzie ściana naprzeciw łóżka - widzisz go tuż po przebudzeniu i tuz przed zaśnięciem.

PRZYJEMNE OŚWIETLENIE

Światło jest naszym najważniejszym składnikiem odżywczym i jednym z najsilniejszych przejawów energii. Warto więc zadbać o odpowiednie oświetlenie. Dobrym rozwiązaniem będzie kilka poziomów oświetlenia lub przyciemniacz, który wyreguluje energię. 

Ciepłą, intymna i lecząca atmosferę zapewnią zapalone świece. Sięgaj po takie, które są wolne od toksyn.

POBUDŹ 5 ZMYSŁÓW

Pięć zmysłów - zapach (fot. Hans Vivek)

DOTYK:

Miękkie i przyjemne dla skóry tkaniny pobudza zmysł dotyku.  Pomyśl, jak dobrze śpi się w satynowej czy aksamitnej pościeli. 

ZAPACH:

Zastosuj moc olejków eterycznych: 
- kilka kropel olejku dodaj do dyfuzora ultradźwiękowego
- olejek możesz dolać do wody w nawilżaczu powietrza powieszonym na grzejniku
- użyj kominka zapachowego

Uspokajająco przed snem zadziała olejek lawendowy i jaśminowy, jeśli masz kaszel i problem z drogami oddechowymi - olejek eukaliptusowy, miętowy lub z drzewa herbacianego, a jeśli chcesz wzmocnić energie seksualną - olejek cynamonowy i ylang-ylang (olejek wytwarzany z jagodlina wonnego).

WZROK:

Tu już wcześniej wspomniane obrazy i gra świateł pobudzą zmysł wzroku. Możesz w sypialni dać małe akcenty, które przemawiają do Ciebie.

DŹWIĘK:

Warto zaopatrzyć się w generator szumu białego. Jest potwierdzone, że szum biały oraz dźwięki natury (np. szum deszczu lub szum morza) ułatwiają zasypianie i powodują że śpimy lepiej. 

SMAK: 

Może nie jest dobrym wnoszenie jedzenia do sypialni, ale śniadanie podane do łóżka od razu poprawi nam humor :) Tuż po przebudzeniu warto sięgnąć po wodę z cytryną.

WYELIMINUJ ELEKTRONIKĘ I SPRZĘT DO ĆWICZEŃ

Te elementy są złodziejami energii. Telewizory, komputery, sprzęt do ćwiczeń odciągają od odpoczynku, symbolizują przebudzenie. Jeśli nie masz wyboru i takowy sprzęt musi być w pomieszczeniu, w którym spisz - ukryj go. Jeśli posiadasz w pokoju router - wyłącz go przed snem. Twój organizm podziękuje Ci za to :)

Neutralne kolory w sypialni (fot. Hutomo Abrianto)


POSPRZĄTAJ BAŁAGAN

Według feng shui bałagan nie tylko rozprasza, ale może blokować przepływ qi i zakłócać sen. Porządek trzymaj nie tylko w miejscach widocznych - nie przechowuj nic pod łóżkiem, staraj się trzymać porządek w szafie. Jeśli masz w pokoju magiczne krzesło, na które wędrują ubrania - zlikwiduj je :)

LUSTRO

Winowajcą Twojego złego snu może być obecność lustra w sypialni. Uważa się, że odbija ono energię, co może powodować niepokój i wzmagać zmartwienia. 

Jeśli nie chcesz rezygnować z opcji posiadania lustra - nie wieszaj go naprzeciwko łóżka. Ulokowanie go tam wróży wtargnięcie osoby trzeciej do związku i zachęca do niewierności.