Jak zabezpieczyć ogrodowe meble na zimę?

18 paź 2020
Lenie upały mamy już dawno za sobą. Teraz nadeszła pora na stopniowe ochłodzenie i jesienną aurę. Jest to najlepszy czas na przygotowanie ogrodu na zimę. Odpowiednie prace w przydomowej przestrzeni pozwolą utrzymać ogród w dobrej formie i rozpocząć kolejny sezon letni w miłym dla oka otoczeniu. Właściwe działania warto podjąć zarówno w stosunku do ogrodowych roślin, jak i znajdujących się na terenie ogrodu mebli. Rodzaj zabiegów, jakie będziemy stosować w przypadku tych drugich, zależy przede wszystkim od materiału, z jakiego je wykonano.
 
 
Niesprzyjające warunki atmosferyczne mogą mocno nadwyrężyć ogrodowe meble, jeśli te nie zostaną przez nas zabezpieczone w odpowiedni sposób. Najskuteczniejszą metodą ochrony jest zazwyczaj przechowywanie mebli w suchym, ale niezbyt ciepłym pomieszczeniu. Doskonale może się do tego celu sprawdzić garaż, drewutnia albo szopa. Jednak nie każdy posiadacz ogrodu dysponuje takim miejscem. Dlatego zdarza się, że ogrodowe meble muszą zimować na zewnątrz. 
 

Pokrowce, które chronią meble

W zabezpieczeniu przed śniegiem, deszczem, wilgocią oraz mrozem pomogą pokrowce na meble ogrodowe. Wykonane z wodoodpornej, polipropylenowej tkaniny doskonale sprawdzą się w tej roli. Ochronią nie tylko przed niesprzyjającymi czynnikami atmosferycznymi, ale również przed gromadzeniem się kurzu oraz innymi zabrudzeniami. To bardzo wygodne i niedrogie rozwiązanie. Co więcej, są estetyczne i bardzo trwałe. Można je kupić wraz z meblami albo później, dobierając odpowiednią wielkość do konkretnych modeli. Bazkar.pl daje też możliwość wykonania pokrowców na indywidualne zamówienie. Ponieważ takie pokrowce wyglądają bardzo efektownie, ogród nawet w zimowej scenerii z ukrytymi pod pokrowcem meblami może prezentować się doskonale. 
 

Zabiegi pielęgnacyjne mebli ogrodowych 

Zastosowanie samego pokrowca nie zawsze jednak będzie w pełni skuteczne. O ile może się sprawdzić w przypadku mebli wykonanych z wysokiej jakości tworzywa (polipropylen) albo mebli technorattanowych, o tyle może już nie wystarczyć w przypadku znacznie bardziej wymagających mebli drewnianych. Meble polipropylenowe to doskonała alternatywa dla osób, które z braku czasu nie mogą poświęcić ich pielęgnacji zbyt wiele uwagi. Wszelkie powstałe na nich zabrudzenia wystarczy spłukać wodą z ogrodowego węża albo przemyć myjką ciśnieniową. Ich zaletą jest też trwałość i odporność na niekorzystne działanie czynników atmosferycznych, w tym również promieni UV.
 
Meble drewniane potrzebują więcej zabiegów. Ich ilość i rodzaj należy uzależnić od gatunku drewna. Nieco bardziej odporne na niekorzystne działanie aury są meble wykonane z drewna egzotycznego, a mniej odporne – niestety – meble z gatunków rodzimych. Dlatego wybierając meble do ogrodu, można się zdecydować na eukaliptus albo teak. Dobrym wyborem będą też twarde gatunki rodzime, np. drewno akacjowe. 
 
Zabezpieczenia wymagają też meble wykonane z metalu. Chronimy je przede wszystkim przed rdzą właśnie poprzez chowanie pod pokrowcami. Odpowiednie zabiegi, które mają zabezpieczyć przed korozją, zazwyczaj wykonują już producenci. Jeśli jednak na meblach pojawią się ślady rdzy, może zajść konieczność ich odświeżenia poprzez oczyszczenie i ponowne pomalowanie.Ochrona mebli w okresie zimowym jest kluczowa dla zachowania ich żywotności i wydłużenia czasu użytkowania. Dokonując wyboru konkretnych modeli, warto wziąć pod uwagę nie tylko wygląd mebli, ale również rodzaj materiału i ilość zabiegów, jakie trzeba będzie wykonywać dla zachowania ich dobrej kondycji.