Oświetlenie tarasu – praktyczne wskazówki

17 lis 2021

 Taras jest przedłużeniem domowej przestrzeni. Pełni jednocześnie rolę komfortowego przejścia pomiędzy wnętrzem a zewnętrzną częścią domostwa. Czasami taras służy do użytkowania głównie w sezonie wiosenno-letnim, gdy jest całkowicie otwarty, inni stawiają zaś na konstrukcję częściowo zamkniętą, pozwalającą na korzystanie z tej przestrzeni przez cały rok. 

Taki taras wymaga przemyślenia wyposażenia, przede wszystkim jednak zaplanowania jego oświetlenia już na etapie projektowania. Lampy zagwarantują funkcjonalność, bezpieczeństwo i pożądaną atmosferę, ale które z nich wybrać, by sprostały stawianym przez użytkowników oczekiwaniom?


Oświetlenie zewnętrzne – zasady wybierania

W pierwszej kolejności warto uwzględnić najważniejsze zasady wybierania oświetlenia zewnętrznego. Ze względu na narażenie na działanie warunków atmosferycznych, niezbędne jest stosowanie produktów odpornych na wspomniane warunki. O tym, czy wymarzone lampy sprawdzą się jako oświetlenie tarasowe, poinformuje parametr IP. Powinien być dwucyfrowy, minimum to IP 44. Wartość ta informuje o wodoszczelności i odporności na pozostałe warunki atmosferyczne, a także na kurz i zapylenie. 

Poleca się wybieranie wśród ofert sprawdzonych producentów. To bowiem gwarancja jakości, trwałości i równie ważnej estetyki. Na ciekawe propozycje można liczyć, wybierając spośród oferty sklepu https://azzardo.com.pl/. Lampy stosowane na tarasie muszą być również zabezpieczone przed korozją. W tej przestrzeni sprawdza się oświetlenie stalowe, żeliwne lub aluminiowe. 

Nie można zapominać o estetyce i dekoracyjności oświetlenia, które będziemy pojmować dwojako. Wizualnie lampy powinny bowiem odpowiadać aranżacji całego tarasu. Z drugiej strony muszą być również estetycznie spójne zarówno z oświetleniem zastosowanym w całym ogrodzie, jak i z wystrojem przydomowej przestrzeni. Idealne rozwiązanie to takie, gdy wszystkie elementy części zewnętrznych i wewnętrznych są ze sobą zbliżone stylistycznie.

Propozycje lamp tarasowych

W modzie są niewielkie punkty świetlne – oczka wpustowe, ale i naświetlacze. Wszystko to, co minimalistyczne, zajmujące mało miejsca, proste i funkcjonalne. Takie kompozycje wpisują się w charakter tarasów nowoczesnych i surowych. Klasyczne kinkiety zewnętrzne są idealne do przestrzeni rustykalnych; klimatycznych i nawet nieco starodawnych wystrojów. Równie dobrze można postawić na oświetlenie podłogowe lub wiszące, które będzie przypominało to zastosowane w pobliskim wnętrzu, przyległym do tarasu. 

Niezależnie od wybranej konstrukcji, kolorystyki czy dekoracyjności, poleca się wybór LED-owych źródeł światła. Są one trwałe, energooszczędne i bezpieczne w użytkowaniu, także wśród przestrzeni zewnętrznych. A gdy dodatkowo użytkownicy liczą na światło typowo dekoracyjne, mogą postawić na cotton balls lub podwieszone girlandy w różnych kolorach. 

Na tarasie toczy się życie towarzyskie i rodzinne. Ma to być miejsce bezpieczne, funkcjonalne i o przyjaznej atmosferze. Poświęćmy zatem odpowiednio dużo czasu na dobór idealnego oświetlenia.