Jak uniknąć błędów przy doborze oświetlenia w pomieszczeniach?

1 cze 2023
 
Nieprawidłowo dobrane oświetlenie może znacznie wpłynąć na atmosferę w pomieszczeniu oraz wprowadzić dyskomfort. Oto kilka błędów w doborze oświetlenia, na które warto zwrócić uwagę: 
 

Niewłaściwe źródła światła

Wybór niewłaściwych źródeł światła może znacząco wpłynąć na funkcjonalność i wygodę użytkowania pomieszczeń. Zbyt słabe oświetlenie w kuchni lub łazience może utrudnić wykonywanie codziennych czynności, takich jak gotowanie czy czyszczenie. Natomiast zbyt mocne światło może być męczące dla oczu i nieprzyjemne dla użytkowników pomieszczenia.
 
Dlatego przed dokonaniem wyboru źródeł światła, warto dokładnie przemyśleć, jakie czynności będą wykonywane w danym pomieszczeniu i jakie wymagania powinno spełniać oświetlenie. W kuchni warto zastosować mocniejsze oświetlenie, aby ułatwić pracę przy gotowaniu i sprzątaniu, natomiast w sypialni lub salonie lepiej zastosować bardziej stonowane i miękkie światło, które wprowadzi przytulną atmosferę.
 
Kolejnym aspektem, który warto wziąć pod uwagę przy wyborze źródeł światła, jest ich kształt i rozmiar. W przypadku kuchni, warto wybrać modele oświetlenia, które nie przeszkadzają w pracy przy blacie kuchennym. Natomiast w sypialni warto zwrócić uwagę na oświetlenie sufitowe, które nie powinno być zbyt duże i ciężkie, aby nie dominowało nad pozostałymi elementami wystroju.
 
Warto pamiętać, że niewłaściwie dobrana ilość i moc źródeł światła może wpłynąć negatywnie na nasze zdrowie, powodując bóle głowy czy problemy z oczami. Dlatego warto dokładnie przemyśleć, jakie oświetlenie będzie najlepiej odpowiadało naszym potrzebom i wymaganiom.


 

Zła barwa światła

Dobrze dobrane źródło światła w odpowiedniej barwie jest kluczowe dla stworzenia pożądanej atmosfery w pomieszczeniu. Nieodpowiedni kolor światła może wprowadzać dyskomfort, zmieniać wrażenia z pomieszczenia i wpłynąć na nasze samopoczucie. Oto kilka ważnych kwestii, na które warto zwrócić uwagę przy doborze koloru światła:

 

 • Białe światło: Idealne do pracy lub zadaniowego oświetlenia. Jest to światło neutralne, które dobrze oświetla przestrzeń, zapewniając wysoki kontrast i dokładne odwzorowanie kolorów.

   

 • Ciepłe światło: Nadaje się idealnie do pomieszczeń, w których chcemy stworzyć przytulną i relaksującą atmosferę, takich jak sypialnia lub salon. Ciepłe światło jest miękkie, delikatne i łagodne dla oczu, co pomaga w relaksacji.

   

 • Neutralne światło: To pośrednia barwa pomiędzy ciepłym a białym światłem. Nadaje się do wielu zastosowań, na przykład w kuchni, gdzie może pomóc w ożywieniu przestrzeni.

   

 • Kolorowe światło: Ostatnio popularne staje się stosowanie świateł o różnych kolorach w domowych instalacjach. Mogą one pomóc w stworzeniu ciekawego nastroju w pomieszczeniu, ale trzeba uważać, aby nie przesadzić z ilością i umiejscowieniem takiego oświetlenia.
   
Dobrze dobrane źródło światła, w odpowiedniej barwie, może wpłynąć na nasze samopoczucie i dodatkowo uwydatnić piękno pomieszczenia.

 

Nieodpowiednie umieszczenie źródeł światła 

Nieodpowiednie umieszczenie źródeł światła to kolejny błąd, który warto unikać przy doborze oświetlenia w pomieszczeniach. Umieszczenie lampy w niewłaściwym miejscu lub w niewłaściwej wysokości może wpłynąć na funkcjonalność oświetlenia i atmosferę w pomieszczeniu.
 
Przykładowo, jeśli oświetlenie w jadalni jest umieszczone zbyt wysoko, może to powodować zbyt mocne cienie na stole i trudności w spożywaniu posiłków. Natomiast w sypialni źródła światła powinny być umieszczone w taki sposób, aby nie razić w oczy podczas spania i umożliwić wygodne czytanie w łóżku. W łazience ważne jest odpowiednie umieszczenie źródła światła nad lustrem, aby zapewnić dobre oświetlenie twarzy podczas wykonywania codziennych czynności higienicznych.
 
Ważne jest także równomierne rozmieszczenie źródeł światła w pomieszczeniu, aby uniknąć zbyt silnych kontrastów między poszczególnymi miejscami w pomieszczeniu. W przypadku niewystarczającej ilości źródeł światła, pomieszczenie może wydawać się ciemne i przygnębiające. Dlatego warto zwrócić uwagę na ilość i umiejscowienie źródeł światła, aby zapewnić odpowiednie oświetlenie w pomieszczeniu. 
 


Zbyt mała liczba źródeł światła

Niedostateczna liczba źródeł światła to kolejny błąd, który należy unikać podczas planowania oświetlenia w pomieszczeniu. Oświetlenie powinno być wystarczająco mocne i równomiernie rozłożone, aby umożliwić komfortowe użytkowanie pomieszczenia w ciemniejszych porach dnia.
 
Jednym z najczęstszych błędów jest zastosowanie tylko jednego źródła światła, takiego jak sufitowa lampa. W ten sposób część pomieszczenia może pozostać niedoświetlona, co może prowadzić do tworzenia się niepotrzebnych cieni i zaciemnień, utrudniających wykonywanie czynności, takich jak np. czytanie.
 
Dlatego warto pomyśleć o różnych rodzajach oświetlenia, takich jak lampy stołowe, kinkiety, halogeny czy lampki nocne. W przypadku większych pomieszczeń, warto rozważyć zastosowanie kilku lamp sufitowych, umieszczonych w odpowiednich miejscach, aby zapewnić równomierne oświetlenie całego pomieszczenia.
 
W przypadku mniejszych pomieszczeń, takich jak łazienka czy korytarz, zastosowanie kilku punktów świetlnych, takich jak lampki nocne, może wystarczyć do zapewnienia odpowiedniego oświetlenia. Ważne jest jednak, aby nie przesadzać z ilością oświetlenia, aby nie stworzyć efektu przesycenia, który może prowadzić do nieprzyjemnego odczucia.
 
Dlatego też, przy planowaniu oświetlenia w naszych wnętrzach warto zwrócić szczególną uwagę na te czynniki, aby zapewnić odpowiednią atmosferę i wygodę użytkowania pomieszczeń.