Origami – inspiracja japońską sztuką we wnętrzach

16 cze 2015

Krótko o historii....

Niewiele osób wie, iż „sztuka” origami, tak często kojarzona z japońską, wywodzi się Chin. Początkowo technika ta była wykorzystywana do obdarowywania zmarłych, ponieważ w kulturze wschodu, do grobu wypadało włożyć przedmioty towarzyszące w życiu codziennym, np. ceramikę. Konsekwencją były oczywiście kradzieże, przez co zaczęto tworzyć przedmioty z papieru. Praktykę tą rozpowszechnili mnisi. Wraz z produkcja papieru zaszczepili oni technikę w kulturze japońskiej, w której to została mocno rozwinięta, dlatego też obecnie, uważa się ją za „sztukę japońską”.

Etymologa słowa "origami" zwanej w języku "ojczystym"...
Orukami - znaczy tyle, co „oru” - składanie, dopasowywanie i „kami” -papier.

Główne zasady:
  • punkt wyjściowy: papierowy kwadrat
  • nie należy wykorzystywać czegokolwiek więcej, niż dłoni do składania
  • figury uzyskujemy jedynie poprzez zaginanie papieru.


A oto kilka, według mnie, ciekawych przykładów wykorzystujących pomysłowe kształty origami:

1. Instalacja „Heavenly  Origami” powstała poprzez kolaborację Elixr and Dream Interiors. Kolorowe ptaki dodają pewnego rodzaju ruch, dynamizm i przestrzeń. Mdłe, białe pomieszczenie zyskało swoisty kierunek ruchu, a co najważniejsze jest teraz wnętrzem z "pazurem". Mrauuu....

2.  A co powiecie na żyrandol „Elke” holenderskiej pozytywnie zakręconej pracowni „Studio Snowpuppe”, której jestem wielką fanką. Przekręcając żyrandol można by było uzyskać całkiem ciekawą lampę stojącą, nie sądzicie? Oferta kusi bardzo bogatą kolorystyką lamp jak i dedykowanych do nich przewodów, niestety ceny są w realiach holenderskich...3. Kolejnym pomysłem, tym razem na rozświetlenie wnętrza, a także ukrycie mankamentów sufitu są białe kwiaty. Jeśli ktoś ma okazję być w Walencji to zachęcam do zapoznania się z tym, jakże genialnym w swojej prostocie projektem baru sushi „Nozomi Sushi”. Siedząc przy stoliku możemy całymi godzinami wpatrywać się w małe, białe kwiaty wiśni i uwierzcie mi - o ile pamiętacie tą scenę z „American beatu”, kiedy Mena Suvari zapadała się w płatkach róż - tak wy będzie się czuli po długotrwały wpatrywaniu się w te urocze, kwieciste formy.


Na dzisiaj to  byłoby na tyle, jeżeli chodzi o origami – sztukę składania PAPIERU . W niedługim czasie powrócę do tematu i zajmę się wykorzystaniem origami, jako inspiracji w architekturze i w projektach mebli. 

I co najważniejsze ! 
Pamiętajcie, że origami to nie tylko składanie kartek papieru. Ten rodzaj zajęcia pomaga kształtować Waszą wyobraźnię, a niekiedy i przestrzeń, w której na co dzień przebywacie...

A może ktoś z Was ma już origami w swoim wnętrzu? Podzielcie się ze mną swoimi patentami na wykorzystanie tej techniki.

Zdjęcia: 1/2/3/4

tekst by Monika

PS. W czwartek DIY - tutorial kroko po kroku jak wykonać kartkę na Dzień Ojca! Zapraszamy :)