Sypialnia w stylu boho

22 mar 2018


BOHO to dla wielu osób styl kontrowersyjny, kiczowaty i ekscentryczny. Cieszy się jednak niezwykłą popularnością. Czym sobie na nią zasłużył i jakie są jego cechy? Poniżej dowiecie się dowiecie nie tylko czym jest ale też jak urządzić sypialnię w stylu BOHO.


Styl BOHO 

Został zapoczątkowany w XVII wieku. Nazwa tego kierunku pochodzi od bohemy – środowiska cyganerii artystycznej. W 1799 roku zaraz po zakończeniu Rewolucji Francuskiej miały miejsce zmiany społeczne, których efektem było pojawienie się pokolenia wolnomyślicieli i intelektualistów.
Uogólniając – bohema narodziła się wśród środowiska malarzy, pisarzy, muzyków i innych artystów. 

Styl boho jest niezwykle różnorodny, łączy w sobie wieloraką stylistykę i oryginalne wzory. Jest zupełnym przeciwieństwem minimalizmu. Boho to połączenie akcentów etnicznych, cygańskich i hipisowskich.

Nie ma tu wyznaczonych sztywnych reguł, według których należy urządzać pomieszczenie. Boho jest wolnym stylem, w którym liczy się fantazja, swoboda i przede wszystkim wygoda. Jeżeli te trzy cechy są Ci bliskie – ten styl jest właśnie dla Ciebie!

Jak urządzić sypialnię w stylu BOHO?


Najbardziej powszechnymi w tym stylu są kolory ziemi – naturalne beże, ciepłe brązy i biel współgrają ze sobą nadając przestrzeni delikatności. To własnie sprawia, że kobiety uwielbiają styl BOHO. Ale nie tylko ziemiste kolory mają tu górę. Bohema to wszystkie kolory tęczy ;) Można dowolnie łączyć wzory i tekstury, nie bój się używać stylów, które niekoniecznie łączą się w konwencjonalny sposób. 
Dziś chciałam się skupić na tej delikatniejszej wersji boho - zwiewnej i powabnej. 

1. Łóżko - koniecznie z baldachimem! 


Łóżko jest tuż nad podłogą, idealnie aby wpaść od razu do niego po zakończeniu dnia. Przy nim powieś długi, delikatny materiał - najlepiej, gdyby swobodnie opadał na podłogę. Wpadający przez okno powiew powietrza sprawi, że woale będą się unosić a Ty poczujesz się jak w niebie :)

Zwiewna tkanina nadaje lekkości całej aranżacji (źródło)


2. Piórka, koraliki, makramy


Nieodłącznym elementem w stylu boho są różnego rodzaju naturalne ozdoby. Udekoruj nimi ściany - im większa ilość tym lepiej. Makramy możesz nawet powiesić w oknie lub zrobić z nich kwietnik. A jak piórka - no cóż, nie obędzie się bez łapacza snów!

Makrama nad łóżkiem (źródło)
Łapacze snów (zdjęcie: @dreamcatcher_collective_au - Instagram)

3. Huśtawka 


Drugim po łóżku miejscem do drzemki, medytacji czy odpoczynku jest powieszona w pokoju huśtawka lub hamak. Są charakterystyczne, bo po bokach zwisają frędzle i leżą na nich np. bawełniane poduszki. 

Hamak z frędzlami - do odpoczynku idealny! (źródło - etsy.com)
Huśtawka w sypialni (zdjęcie -@americanstyle -Instagram)

4. Świeczki i lampki


Gra światła w sypialni w stylu boho jest bardzo ważna. Delikatne strumienie oświecają pokój, nadając mu nastrój. Oczy mają tu odpoczywać, relaks jest najważniejszy.

Światełka delikatnie oświetlają łóżko (źródło)

5. Rośliny


Naturalność - to przede wszystkim rośliny. Filtrują powietrze i sprawiają, że nawet w pomieszczeniu czujesz się jak na łonie natury. W tej chwili na czasie są nonstery - niezwykle urodziwe rośliny dochodzące do pokaźnych rozmiarów. Jeżeli nie masz "ręki" do kwiatów - w doniczkach ustaw ziemiokulasy lub sanseviery - to kwiaty które nie są wymagające, a będą produkowały tlen.

Warto do sypialni dać rośliny (źródło)

6. Drewno


Styl boho łączy w sobie też styl rustykalny. Nie może zabraknąć tu drewnianych elementów - może to być mały stolik czy rama lustra. Idealnym jest, kiedy sypialnia ma drewniane belki. 
Drewno w sypialni - tu łóżko na paletach (źródło)


7. Kolory, kolory...


Nie może się obyć bez barw. Wybierz wzorzysty dywanik, zasłony czy  kolorową pościel na łóżko. Zrób tak aby ilość odcieni Cię nie drażniła a cieszyła oko.

Kolorowa tkanina w sypialni boho (źródło)

8. Różnorodność faktur

Spróbuj bawić się fakturami. Zamiast na bawełniany, postaw stopki na kudłaty dywan, a do snu połóż się na lniane poduszki i dzianinową kołdrę. 

Jasna sypialnia z różnymi fakturami (autor: @justine_mb - Instagram)


9. Artystyczny nieład

Najlepszy punkt dla osób, którym do pedantów jest daleko :) W sypialni boho dozwolone a nawet wskazane jest eksponowanie różnych bibelotów i biżuterii.

źródło: pinterest.com
Czy ten styl jest właśnie dla Ciebie? - tego nie wiem. Osobiście lubię te naturalne wnętrza, nie wiem jak z tym bałaganem ale cała reszta bardzo mi się podoba ;)