Shou-Sugi-Ban - "Zwęglona deska cedru"

12 lis 2015

Shou-Sugi-Ban czyli "Zwęglona deska cedru" zacznijmy od historii tej tajemniczej, japońskiej techniki "postarzania" drewna.

O historii....

Japończycy od zawsze wykorzystywali drewno w budownictwie. Z desek budowano chaty, płoty, podłogi czy łodzie. Za pomocą słonej wody wzmacniali je, a także uzyskiwali specyficzny wygląd. Jedyną wadą tej metody było to iż drewno stawało się chropowate.

Z tym problemem zmierzyli się japońscy rzemieślnicy, zafascynowani fakturą i usłojeniem drewna, chcieli za wszelką cenę uchwycić jej indywidualność z jednoczesnym zachowaniem wytrzymałości. I tak powstała "Shou-Sugi-Ban" -  "Spalona deska cedru". Czas powstania tej metody datuje się na 1700 r.

Niestety ponad 100 letnia praktyka obrabiania drewna poszła w kąt na rzecz japońskiej ceramiki i plastiku. W dodatku większość drewna importowano, przez co koszty wzrastały. Czas świetności Shou-Sugi-Ban przeminął.

Na początku 2000 roku technika została na nowo "odkryta" najpierw w Japonii, potem w Ameryce, następnie szybciutko obiegła cały świat i wreszcie w 2014 roku trafiła do Polski. W Polsce jest mało znana ponieważ Cedr nie jest Naszym narodowym drzewem. Amerykanie eksperymentowali na różnego rodzaju drzewach jednak najlepszym w ich mniemaniu okazał się "Czerwony Cedr".

Krótko o technice...

Technika ta polega na "zwęgleniu" w sposób kontrolowany desek, następnie przeciera się je drucianą bądź gęstą nylonową szczotką do gładkości i "poi" bądź impregnuje lakierem  olejnym do drewna. Część osób omija szlifowanie i zostawia efekt spękanego, spalonego drewna, wyglądającego jak po wyjęciu z lawy :)


Zapraszam do tutoriala, który doskonale pokazuje jak osiągnąć efekt powyżej. No, ja po prostu się zakochałam... Efekt jak dla mnie piorunujący. Deski "średnio zwęglone" wyglądają, jak gdyby dalej płonął w nich ogień. Coś pięknego!

ściana w Shou-Sugi-Ban

Garden tea-house Praga....

Niedaleko od Naszej granicy, bo w Czechach powstał mały domek "Garden tea-house", w którym wykorzystano Shou-Sugi-Ban do elewacji. Deski zostały "średnio zwęglone" aby uzyskać jak największy kontrast i wydobyć odcienie drewna. Już sam kształt "altanki" robi wrażenie, a kontrastujące ze sobą odcienie drewna dodają mu uroku.

1.
2.
Znalazłam troszkę przykładowych użyć w "designie" jednak najchętniej Sama bym się z tym zmierzyła. Niestety brak jakiegokolwiek warsztatu sprawia że  moje zamiłowanie do "pracy rzemieślniczej" odchodzi na drugi plan albo i dalej....

Takie stołki idealnie wpasują się w dzisiejszy trend biało-szarych wnętrzach. Czarny też idealnie komponuje się z żółcią czy pomarańczą.
3.
4.

Niestety w Polsce technika jest wciąż słabo znana i nie znalazłam konkretnych informacji jakie rodzaje drzewa wykorzystuje się u nas. Ale jest nadzieja ponieważ cedr jest drzewem z rodziny iglastych a iglaków w Polsce nie brakuje :)

To jak to jest z Wami? Podoba Wam się Shou-Sugi-Ban? Może zakochaliście się w tej metodzie po tym poście a może uważacie ją za mało estetyczną? Powiedzcie mi proszę.zdjęcie tytułowe - źródło "klik"


                                                                                                                              tekst by Monika