Kuchnia dla Krzyśka

26 sty 2016

Cześć!

Jakiś czas mnie tutaj nie było ponieważ między innymi pracowałam nad kuchnią dla Krzyśka. Jak  każdy mężczyzna a w dodatku skorpion miał swoje wytyczne co do projektu. Wraz z narzeczoną zależało im na:
  • zmywarce 60 cm
  • zlewozmywaku dwukomorowym 80 cm
  • szafce nad zlewem z ociekaczem
  • ciemnych frontach mebli
  • ciemnej podłodze

Dużym plusem pomieszczenia jest jego ustawność ponieważ powierzchnia jest w miarę proporcjonalna ok 2,40 x 3,40 m. Dodatkowym atutem jest komin z prawej strony, który daje dodatkowe możliwości aranżacyjne. Jak widać nie jest to duża przestrzeń, jednak dzięki temu iż kuchnia jest otwarta na pokój dzienny wizualnie staje się większa. Wiadomo niesie to ze sobą pewne konsekwencje chociaż by okap o zwiększonej wydajności.

Wstępny projekt Krzycha wyglądał następująco była to jego propozycja jednak miał problem z rozstawieniem i zaplanowaniem szafek. I w tym celu zostałam zatrudniona JA :)Problematyka

Pierwszym problem pojawił się przy ścianie z oknem ponieważ odstęp ściany od okna wynosi 60 cm mniej więcej tyle co standardowe głębokości szafek na sprzęt AGD, który musiał znaleźć się po tej stronie. Do tego jak wiadomo wystaje jeszcze parapet około 4-7 cm.

Nie ukrywam że było trochę problemów z rozmieszczeniem szafek. Przekonałam Krzyśka że zamiast półeczek po lewej stronie (które są dodatkowym "kurzozbieraczem") o wiele lepszym rozwiązaniem będzie zwykłe cargo z systemem BLUM. Z lewej strony znalazła się "zaślepka", która wypełni lukę między meblami i ścianą  a także oddzieli wystający parapet.

Kuchnia - Ściana I

Wymiary górnych szafek to 60 i 30 cm oraz standardowa szafka narożna 60x60 cm. Szafki 60 cm zaproponowałam w systemie łamanym do góry, natomiast 30tki po prostu otwierane do góry.


Od lewej strony znajduje się wysuwane Cargo 40 cm  i zabudowana lodówka z zamrażalką. Nad szafkami została przestrzeń 12 cm, którą wykorzystałam na podwieszany sufit zlicowany z zabudowanym cargo i lodówką. Zostaną umieszczone w nim halogeny oświetlające kuchnię. Pod górnymi szafkami również znajduje się oświetlenie w listwie.


Od prawej strony

Dolne szafki są lekko wysunięte do przodu aby blat wystawał około 2 cm.
Na dole znajduje się narożna szafka z systemem wysuwanym firmy Peka, która pomoże pomieścić garnki. Może i nie są to tanie systemy ale maja nam służyć lata a ile z Was wkurza się że aby wyciągnąć coś z końca szafki musi wyjąć wszystko to co stoi z przodu?


Następnie dwie szafki 60 cm z systemem wysuwnym Blum oraz pojedyncze szuflady 14 cm.

Uchwyty - i tu jest szereg opcji ponieważ obecnie na rynku są ich tysiące. Coraz częściej wraca się do uchwytów krawędziowych takich jak w starych kuchennych meblach miały nasze babcie :)


Wybrałam model UKW-21 S ze względu na to że miałam z nimi do czynienia i wiem że są praktyczne, estetyczne i łatwe w utrzymaniu bo nie posiadają żadnych górnych zagłębień. Kolor uchwytów biały.

Ściana III tu uparciuch Krzysiu umieści zlewozmywak dwukomorowy 80 cm. Niech mu służy :) Zastanawiałam się między białym a czarnym. Biały wygląda zdecydowanie ładniej i pasuje do białego blatu ale ostatecznie wybrany został czarny ponieważ jest łatwiejszy w utrzymaniu. A w kuchni przede wszystkim liczy się praktyczność. Nad zlewem w szafce znajduje się ociekacz na szerokość zlewozmywaka.

Na dole znalazły się 2 x 17 cm wysuwane szuflady jedna mini cargo, druga natomiast szuflada na blachy, piekarnik 60 cm oraz szafka na śmieci i chemię 80 cm.


Ściany w kuchni będą białe ponieważ meble oraz podłoga są ciemne. Podłoga wykończona została płytami drewnopodobnymi z serii Vintage Melange. Są to włoskie płytki bardzo dobrej jakości w cenie 160 zł/m2 dlatego iż każda płyta różni się od siebie i nie tworzy powielanych deseni.


Ściana między blatem a szafkami górnymi nie jest jeszcze wybrana. Poniżej znajdziecie 2 propozycje nad którymi obecnie zastanawia się Krzysiu.

Opcja I
Ściana została wykończona tapetą a następnie pokryta taflą szkła o średnim połysku.


Opcja II
Białe szkło
Ściana komina zachodząca na podłogę została wykończona również na dwa sposoby
Opcja I
Płytki imitujące beton

Opcja II
Czarno białe płytki mojej ukochanej firmy Vives z kolekcji Terrades Grafitto 

Cóż więcej mogę dodać prócz tego że czekam na realizacje projektu i Wasze opinie.

tekst by Monika