10 sposobów na szybką metamorfozę wnętrza

26 paź 2020
Masz wolny łikend, a już od dawna myślisz o zmianach w swoim domu? W dzisiejszym wpisie przedstawię Ci 10 szybkich sposobów, dzięki którym Twój salon, sypialnia lub kuchnia zyska nowy wygląd! Nawet wtedy, gdy dysponujesz ograniczonym budżetem :) 

1. Dodaj lub zamień stare na nowe tekstylia

Zmiana pokrowca lub narzuty, wymiana poduszek, nowy dywan - te wszystkie z pozoru niepotrzebne lub nieważne szczegóły tworzą klimat oraz nadają wnętrzu indywidualnego stylu. Dzięki tkaninom wnętrze jest cieplejsze, bardziej przytulne.

Spróbuj poduszek w podobnych odcieniach, ale z różnymi fakturami lub stwórz kompozycję z maksymalnie trzema różnymi nadrukami. Możesz też stworzyć tło z jednolitych poduszek dla jednej, która od razu skupi na sobie wzrok. Możliwości są nieograniczone!


źródło

2. Zrób przemeblowanie

Czasem wystarczy poprzestawiać meble, aby poczuć się, jak w nowym miejscu. Gdy dysponujesz większą przestrzenią zaszalej i odsuń sofę spod ściany na środek pokoju. W Twoim salonie fotele zawsze stoją po dwóch stronach kanapy? Przenieś je na jedną z nich, niech stworzą z kanapą literę L wzdłuż dwóch boków stolika kawowego. Przenieś biurko z tego zacienionego kąta i postaw bokiem do okna - jednak pamiętaj o czymś najważniejszym:

Zanim zaczniesz przemyśl i zmierz meble oraz wnętrze, aby nie okazało się, że ciężka praca, jaką jest przesuwanie mebli pójdzie na marne, bo wymyślony układ nie zmieści się w danej konfiguracji. Przemyśl jakie funkcje pełni dane pomieszczenie i wydziel strefy dla każdej z nich.

3. Przyklej na ścianę fototapetę lub naklejki

Ściana pokryta fototapetą z pewnością będzie głównym punktem skupiającym wzrok w pomieszczeniu. Bardzo dobrym pomysłem jest pokrycie jednej ze ścian mocnym wzorem w stonowanych odcieniach, daje nam to możliwość zastosowania kolorowych dodatków bez obawy o przesadę.

Pomieszczenie, w którym zostanie zastosowana fototapeta wcale nie musi być duże! Najważniejsze jest odpowiednie dobranie wzoru, który może nawet sprawić, że wnętrze nabierze głębi i będzie wydawało się na większe, niż jest w rzeczywistości. Na stronie PIXERS znajdziesz wiele inspiracji na fototapety, możesz nawet zlecić wykonanie tapety ze swojego zdjęcia :)

źródło

4. Zadbaj o więcej światła

Światło jest jednym z najlepszych sposobów na wyeksponowanie niektórych elementów wnętrza oraz stworzenie odpowiedniego klimatu. Sam wybór żarówek spowoduje, że będzie w nim "cieplej" lub "zimniej".

Umieść stojącą lampę w miejscu, gdzie najczęściej czytasz lub pracujesz na komputerze, czy wypełniasz swój bullet journal - jeśli nie jest to biurko.  Dzięki temu nie będziesz musiała za każdym razem korzystać z głównego światła w danym pomieszczeniu.

Gdy chcesz uzyskać romantyczny klimat wykorzystaj świece lub lampki typu cotton balls.

5. Stwórz nową kompozycję

Zmiana ułożenia ramek na ścianie lub kompozycji na regale, czy komodzie wniesie świeżości i z pewnością zwróci na siebie uwagę. Mniej w wielu przypadkach znaczy więcej, więc postaraj się nie przesadzić z ilością rzeczy na regałach i półkach. Lepsza będzie przemyślana kompozycja od przypadkowego poukładania wszystkich sezonowych ozdób, jakie masz aktualnie w domu.

Rada: Jeśli wynajmujesz mieszkanie i nie możesz wiercić dziur w ścianach połóż większą ramę na podłodze lub niskiej szafce i ciesz się wyeksponowanym obrazem - takie rozwiązanie z pewnością zaciekawi każdego Twojego gościa!

źródło 1, 2

6. Przywołaj wspomnienia

Wyeksponuj zdjęcia z najmilej wspominanych przez Ciebie i Twoich współlokatorów chwil. Jeśli nie macie wspólnych zdjęć może warto pomyśleć o dedykowanej sesji, wykonanej bez okazji? Będzie to wspaniała pamiątka i piękny materiał do ekspozycji na ścianach.

Innym sposobem może być ekspozycja pamiątek lub medali/pucharów Twojego dziecka. Stwórzcie razem kompozycję na komodzie lub tablicy korkowej. Jeśli chcesz pójść o krok dalej możesz kupić witrynę i skomponować tam tablicę wspomnień i osiągnięć - pamiętaj, by zaangażować w jej tworzenie małego pomocnika - po wszystkim bądźcie dumni ze wspólnej pracy! :)

źródło 1, 2

7. Zmień oprawę okna

Nowe zasłony lub firanki, tak jak wspomniałam w pierwszym punkcie mogą całkowicie odmienić wnętrze, a jeśli zmienisz rodzaj dekoracji okna zauważysz zmianę we wnętrzu natychmiast. Zmień firanki, materiał, z jakiego zostały wykonane zasłony. Na pustym oknie w kuchni zawieś roletę rzymską, a w dziecięcym pokoju zmień pstrokate zasłony na jednolite.


Jeśli Twoje zasłony zawsze wiszą prosto spróbuj je zawiązać z boku i odwrotnie - uwolnij wiecznie wiązane zasłony i sprawdź, czy na ten moment nie jest to lepszym rozwiązaniem. Nie bój się eksperymentować, szczególnie, gdy tego typu zmiany nie wiążą się z wielogodzinną pracą.

8. Zadbaj o kwiaty

Jeśli jeszcze nie masz w swoim domu kwiatów to najwyższa pora to zmienić! Nie lubisz lub nie umiesz zajmować się roślinami? Wybierz takie, które nie wymagają zbyt wiele uwagi i/lub umiejętności, a odmienią wnętrze w kilka chwil!

Dobrym wyborem będą:
- sukulenty (kaktusy, aloes)
- dracena obrzeżna
- dracena sanderiana (znajdziesz ją np. w IKEA, to te zielone zawijasy, co wyglądają jak małe bambusy ;)

Jeśli dodatkowo Twoje mieszkanie jest dość ciemne możesz zdecydować się na:
- zamiokulkasa zamiolistnego
- aspidistrę wyniosłą

Uwielbiam ten trend na geometryczne, szklane donice! :)

źródło 1, 2

9. Przemaluj!

Jeśli Twoją pierwszą myślą było malowanie ścian i już na samą myśl Cię wzdrygnęło to z pewnością Cię zaskoczę, bo chodzi o przemalowanie... mebli! Na naszym blogu znajdziesz dwie inspiracje na przemalowanie kuchni, do których lektury serdecznie Cię zapraszam:

Metamorfoza kuchni Ilony - z drewnianej w szaro-waniliową
Metamorfoza kuchni z malowaniem szafek oraz kafli

Jednak jeśli malowanie ścian Cię nie przeraża zdecyduj się odmienić chociaż jedną, główną ścianę i nie bój się mocnych kolorów - efekt może przejść Twoje najśmielsze oczekiwania.

10. Zaskakująca metoda!

 Na koniec zostawiam jeden z najbardziej podstawowych sposobów na szybką metamorfozę wnętrza... posprzątaj! ;) Daję Ci gwarancję, że zagracone wnętrze odzyska swoją świetność, gdy tylko pozbędziesz się niepotrzebnych przedmiotów, a inne odłożysz na ich miejsce.

Chętnie poznam Twój sposób na szybką metamorfozę oraz będzie mi bardzo miło zobaczyć zdjęcie Twojego wnętrza przed/po w komentarzach! :)