Jak zabezpieczyć dom przed nadejściem zimy?

13 lis 2017
Zima może i wcale nie jest taka zła, kiedy dobrze się do niej przygotujemy i zabezpieczymy swoje domy w odpowiedni sposób. W końcu każdy z nas chce wracać do ciepłego i przytulnego mieszkania, nie martwiąc się już o nic, tylko wygodnie układając w fotelu, prawda?Sezon zimowy może dać się we znaki, dlatego warto przygotować się jeszcze przed jego nadejściem i wdrożyć kilka zasad, dzięki którym nasze życie może być prostsze, a z portfela nie będą znikać dodatkowe pieniądze. W jaki sposób?


Nie dopuść do zbędnego uwalniania ciepła 

Przed rozpoczęciem sezonu grzewczego wykonaj konserwację urządzeń (piece olejowe, gazowe, ogrzewanie elektryczne, kaloryfery, kominy). Pamiętaj, że to tylko urządzenia, które z biegiem lat mocno się eksploatują, co ciągnie za sobą dalsze konsekwencje. Piece, które znajdują się w domach jednorodzinnych zazwyczaj posiadają na gwarancji możliwość darmowego wykonania przeglądu przez fachowego instalatora, a przeglądy otworów wentylacyjnych i kominów powinny być wykonywane przez kompetentnych kominiarzy.

Sprawdź szczelność swoich drzwi i okien. 

Przez szpary niewidoczne gołym okiem, może uciekać sporo ciepła, a co za tym idzie - twoich pieniędzy. Z drugiej jednak strony, należy pamiętać o wietrzeniu mieszkania, zwłaszcza zimą, kiedy okna w ciągu dnia są pozamykane bakterie mają idealną pożywkę i miejsce by się rozmnażać.Odrobina śniegu i katastrofa gotowa Kiedy jesteście właścicielami domów jednorodzinnych, należy pamiętać o sprawdzeniu i zabezpieczeniu nie tylko wnętrza, ale również całej posesji na zewnątrz. Bezwzględnie należy pamiętać o usuwaniu nadmiaru śniegu z dachu oraz lodu nagromadzonego w rynnach. Właściciele często o tym zapominają, a w konsekwencji dopuszczają do różnego rodzaju zalań i pękania rynien. Należy pamiętać również o sprawdzeniu drożności studzienek kanalizacyjnych. Kiedy spadnie dużo śniegu, a kilka dni później temperatura wzrośnie o kilka stopni, wszystko zacznie się topić i zlatywać do wspomnianych wcześniej studzienek, dlatego warto nie bagatelizować tej sprawy.

Co w przypadku nieobecności lokatorów? 

Kiedy wyjeżdżacie na kilka dni z domu, nie wyłączajcie ogrzewania całkowicie. Jeśli posiadacie urządzenie grzewcze, wyregulujcie je w taki sposób, by włączało się w momencie gdy temperatura spadnie poniżej określonej przez was normy. W przypadku kaloryferów można zostawić np. jeden włączony lub zminimalizować temperaturę we wszystkich znajdujących się w mieszkaniu. Ogrzewanie domu mimo nieobecności lokatorów zabezpieczy rury grzewcze i wodociągowe przed zamarznięciem, dodatkowo zachowa średnią temperaturę we wszystkich pomieszczeniach.